REKLAMA

Szef BOR: Zabezpieczenie wizyty papieża wymaga od nas większego zaangażowania

  • Autor: PAP/JS
  • 21 lipca 2016 13:56
Szef BOR: Zabezpieczenie wizyty papieża wymaga od nas większego zaangażowania Minister Błaszczak zapewnił, że służby przygotowane do Światowych Dni Młodzieży (fot. MSWiA/twitter)

Papież Franciszek charakteryzuje się dużą otwartością w kontaktach z pielgrzymami, metody jego ochrony będą wymagały od BOR większego zaangażowania sił i środków – powiedział podczas odprawy w Legionowie szef BOR płk Andrzej Pawlikowski.

Nie chciał ujawnić szczegółów, m.in. tego czy ojciec święty prosił o zrezygnowanie z opancerzonego pojazdu. Dodał, że BOR jest przygotowany i ma w tym zakresie duże doświadczenie. "Zabezpieczaliśmy wiele pielgrzymek papieży. Ojciec święty Franciszek jest osobą otwartą, wychodzącą naprzeciw ludzi. Tutaj te metody będą wymagały od nas większego zaangażowania sił i środków" - powiedział. Dodał, że w zabezpieczeniu wizyty papieża i towarzyszących mu osób weźmie udział 800 funkcjonariuszy BOR.

W odprawie w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, wziął udział m.in. minister Mariusz Błaszczak, szefowie: policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, BOR - płk Andrzej Pawlikowski, Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski i wiceszef Straży Granicznej gen. bryg. Jacek Bajger oraz szefowie podoperacji: w Krakowie wiceszef tamtejszej policji insp. Paweł Dzierżak i na Śląsku - wicekomendant śląskiej policji insp. Roman Rabsztyn.

Szymczyk poinformował, że w Polsce jest już 51 tys. pielgrzymów, a kolejne 9 tys. ma dojechać w czwartek (21 lipca).

Czytaj też: Kempa: Państwo polskie nie finansuje przebiegu ŚDM, ale je zabezpiecza

Jak dodał, w środę (20 lipca) w całym kraju odbyło się 89 imprez związanych z ŚDM, w których uczestniczyło 44 tys. pielgrzymów. "Na dzisiaj zaplanowano 230 imprez w kraju, z czego największy będzie koncert w Warszawie. Spodziewany się na nim około 40 tys. osób" - powiedział nadinsp. Szymczyk.

Z kolein minister Błaszczak zapewnił, że służby przygotowane do Światowych Dni Młodzieży. Poinformował, że wydarzenie zabezpieczać będzie 38 tys. funkcjonariuszy różnych służb.

"Mamy odpowiednie narzędzia do tego; mamy ustawę antyterrorystyczną. Przywróciliśmy tymczasową kontrolę na granicach. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami" - powiedział Błaszczak. Jak zaznaczył, jest przekonany, że "to będzie bardzo ważne wydarzenie dla Polski, że pielgrzymi z całego świata będą wzbogaceni o nowe doświadczenia, związane m.in. z gościnnością Polski".

Według najnowszych danych SG od przywrócenia tymczasowej kontroli na polskich granicach z innymi krajami Unii Europejskiej - od 4 lipca - zatrzymano ponad 160 osób.

"Są to osoby które figurują w bazach poszukiwawczych unijnych, w bazach SIS, są poszukiwane listami gończymi przez nasze prokuratury, oraz osoby podlegające Europejskiemu Nakazowi Aresztowania" - mówił Bajger. Wyjaśnił, że SG zatrzymując cudzoziemca, bada "jego historie migracyjną, tytuły pobytowe, historie kryminalną i zagrożenie terrorystycznych".

Wiceszef SG zapewnił, że wśród zatrzymanych do tej pory nie było osób związanych z zagrożeniem terrorystycznym. Dodał, że większość z nich stanowili cudzoziemcy, ponad 20 proc. - Polacy.

Dodał, że w związku z ŚDM wydano 14,3 tys. wiz. Z pasów odpraw na przejściach granicznych tylko w środę skorzystało ok. 7 tys. pielgrzymów.

Odprawa odbywa się w Centrum Dowodzenia Policji, które zaczęło działać trzeciego lipca, na tydzień przed warszawskim szczytem NATO. To stąd mają być koordynowane i nadzorowane działania służb związane z zabezpieczeniem ŚDM. Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za operacje jest zastępca szefa policji insp. Jan Lach. Sztaby utworzone zostały też w komendach wojewódzkich: małopolskiej i śląskie - gdzie będą odbywać się uroczystości.

Zobacz: Terlecki: Oba projekty klubu PiS ws. podwyżek zostały wycofane z Sejmu

W Centrum pracuje ponad 100 funkcjonariuszy - z policji oraz m.in. SG, PSP, BOR i ABW. Większość załogi stanowią policjanci z różnych pionów i różnych województw. Swoich przedstawicieli w Centrum ma też Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Biuro Ochrony Rządu a także formacje, które nie podlegają MSWiA - m.in. ABW i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Do współpracy zaproszono także specjalistów z Interpolu, z grupy IMEST (Major Event Support Team - PAP) obsługującej duże wydarzenia, nie tylko masowe. Eksperci wejdą w skład zespołu centrum, wspierając polskich funkcjonariuszy dostępem do pełnych baz danych Interpolu. Centrum wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, np. z możliwością dostępu do obrazów rejestrowanych przez kamery znajdujące się w policyjnych śmigłowcach, do baz danych. Dysponuje ono łącznością jawną i niejawną. Po raz pierwszy uruchomione zostało w maju 2012 r. tuż przed Euro 2012.

Powstało na bazie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a jego utworzenie kosztowało 18 mln 517 tys. zł. Już wtedy zapowiadano, że ta inwestycja będzie wykorzystywana w czasie innych zabezpieczeń. Na powierzchni w sumie 1200 metrów kwadratowych znalazło się m.in. 95 stanowisk komputerowych; centrum wyposażono w niezależne zasilanie, łączność światłowodową i satelitarną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA