REKLAMA

Szef BOR zostanie zwolniony? Zieliński: W tym momencie nie ma podstaw

  • Autor: PAP
  • 18 marca 2016 21:14
Szef BOR zostanie zwolniony? Zieliński: W tym momencie nie ma podstaw Jeden z pojadów floty BOR. (fot.: Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

- W tym momencie nie ma podstaw do dymisji szefa BOR płk. Andrzeja Pawlikowskiego - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, odnosząc się do doniesień medialnych o zaniedbaniach dot. obsługi floty aut, którymi podróżuje prezydent Andrzej Duda.

Wiceminister poinformował również, że został powołany specjalny zespół kontrolny MSWiA, który ma zweryfikować doniesienia medialne o zaniedbaniach w Biurze Ochrony Rządu. Przypomniał też, że w BOR nadal trwa audyt, który ma odpowiedzieć na pytanie, czy i jakie zmiany czekają formację.

"Rzeczpospolita" napisała, że nowe informacje o wypadku na A4 z udziałem prezydenckiego samochodu wskazują, iż "w BOR świadomie narażano prezydenta na niebezpieczeństwo", a w dniu zdarzenia "popełniano też błąd za błędem". Według "Rz" "w limuzynie Andrzeja Dudy założono oponę wycofaną z użycia; nowych w magazynie nie było".

- Zespół kontrolny już pracuje, ma 14 dni na zbadanie dwóch kwestii. Po pierwsze, ma zweryfikować dzisiejsze doniesienia medialne; musimy to sprawdzić, musimy wiedzieć, czy są prawdziwe i na ile prawdziwe. Drugim celem jest sprawdzenie, analiza i ocena procedur ochronnych, jakie zostały przyjęte, funkcjonują i są stosowane w BOR. Czy są one efektywne, najlepsze z możliwych, jeżeli chodzi o wykonywanie zadań przez BOR - powiedział Zieliński.

Czytaj też: PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. okoliczności wypadku Andrzeja Dudy

Jak dodał, w skład zespołu wchodzą przedstawiciele dwóch departamentów MSWiA - departamentu kontroli, skarg i wniosków oraz departamentu porządku publicznego. - To nie jest zespół ekspertów, którzy mają zbadać wszystkie okoliczności tego zdarzenia z samochodem prezydenta Rzeczpospolitej. Swoje zadania muszą wykonać prokuratura i Centralne Laboratorium Kryminalistyczne KGP. MSWiA, sprawując nadzór nad BOR, w sytuacji, gdy pojawiły się - na razie w mediach - nowe okoliczności, w ramach sprawowanego nadzoru, powinno wszystko sprawdzić i wyjaśnić - powiedział.

Wiceminister przypomniał też, że w BOR nadal trwa audyt, rozpoczęty jeszcze w ubiegłym roku. - Audyt jeszcze się nie zakończył. Nie mamy jeszcze końcowych wniosków. To zdarzenie drogowe i kontekst tego wszystkiego, procedury, sprawność funkcjonariuszy, odpowiedzialność na poszczególnych szczeblach kierowniczych jest nową istotną okolicznością, która może mieć również wpływ na końcowe wyniki - dodał.

Zaznaczył, że audyt w BOR był przewidziany w programie PiS i miał pokazać, "jakiego rodzaju i jakiej głębokości przekształcenia są konieczne". - Możliwości założone na początku były następujące: dokonanie niezbędnych korekt, takich, jakie będą wynikały z analizy audytu, poprzez na przykład głębsze przekształcenia, a nawet całkowitą reorganizację. Nie mogę w tej chwili powiedzieć, która opcja będzie rekomendowana do wdrożenia. Na pewno zmian w Biurze Ochrony Rządu trzeba dokonać, to jest oczywiste - mówi wiceminister.

Będą zmiany kadrowe w BOR?

Pytany o ewentualne zmiany kadrowe w kierownictwie BOR, Zieliński podkreślił, że na takie pytania jest za wcześnie. Dopytywany o szefa BOR dodał, że w tym momencie nie ma podstaw do jego dymisji. Przypomniał, że szef BOR płk Pawlikowski odwołał - po incydencie z limuzyną prezydenta - dyrektora zarządu BOR, który odpowiada za transport VIP-ów.

- Czy i jakie osoby i z jakiego szczebla powinny jeszcze ponieść odpowiedzialność służbową, za to, co się stało, będziemy mogli powiedzieć po zapoznaniu się z wynikami kontroli zespołu MSWiA - dodał wiceminister.

Zaznaczył równocześnie, że resort będzie wymagać od BOR "jak najbardziej ścisłego stosowania procedur". - Ale musimy ocenić też te procedury, czy to wszystko, co zostało stworzone jako regulacje wewnętrzne, służyło optymalnie bezpieczeństwu ochranianych osób i obiektów. Albo jest tak, że wszystko jest w porządku i zawiodła technika; albo trzeba coś zmienić, bo zawiodły przykładowo procedury - ocenił.

Wypadek prezydenta Dudy

Na początku marca w samochodzie, którym podróżował prezydent autostradą A4, doszło do uszkodzenia opony tylnego koła, w wyniku czego auto wpadło w poślizg i zsunęło się do rowu. Nikomu nic się nie stało.

W ubiegłym tygodniu wiceszef BOR płk Jacek Lipski przedstawił wewnętrzne ustalenia ws. incydentu z limuzyną prezydenta. Według niego czynności sprawdzające wykazały, że dwie instrukcje podpisane przez poprzednich szefów BOR - gen. Krzysztofa Klimka z 2013 r. i gen. Mariana Janickiego z 2009 r. - "są niezgodne z normami bezpieczeństwa, które przewidział producent pojazdu, obowiązującymi w 2010 r. (roku produkcji auta - red.) w odniesieniu do opon dla samochodu BMW 7 High Security".

Lipski powiedział, że po ustaleniu tych faktów obecny szef BOR polecił niezwłocznie wymienić w samochodach pancernych opony na takie, których wiek nie przekracza dwóch lat, oraz sprawdzenie, czy w pozostałych samochodach BOR opony spełniają wymagania producentów. Ponadto, w instrukcji zmniejszono normę przebiegu ogumienia z 20 tys. na 10 tys. kilometrów oraz okres używania na dwa lata (w zależności co wystąpi pierwsze).

W piątek (18 marca) Prokuratura Krajowa poinformowała, że szef BOR zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu narażenia Prezydenta RP na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia w związku z zaniedbaniami ze strony b. kierownictwa biura. Sprawa trafi do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • życie! 2016-03-19 14:13:10
    Wystarczy tych gierek z opną 4klasy cel osiągnięty, zmówione 28Audiczek nowych każda po prawie 500000tyś złoty, budżet nam się rozszerza od nadmiernego bogactwa, po ile pogonicie BMW rządowe od sztuki 30-50tyś? jedno dla mnie! Najprawdopodobniej jak otupie tzw. rzęcha rządowego to i jeszcze będę miał serwis tych trupów przez kilka lat na koszt Państwa Polskiego, niezły interes!
  • Zaniepokojony 2016-03-19 12:46:57
    A co tu komentować ! Syf, kiła i mogiła! Jakie Państwo,takie jego służby!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA