REKLAMA

Szef MSWiA: Nazizm w Polsce to margines. PO żąda konkretnych działań

  • Autor: PAP/JS
  • 25 stycznia 2018 17:35
Szef MSWiA: Nazizm w Polsce to margines. PO żąda konkretnych działań Według Grzegorza Schetyny trzeba bardzo wyraźnie "postawić diagnozę i walczyć" (Grzegorz Schetyna, fot.schetyna.pl)

Wypowiedź szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego w Sejmie rozczarowała – stwierdził szef PO Grzegorz Schetyna. Trzeba walczyć, czyli delegalizować organizacje propagujące faszyzm, a tego nie usłyszałem, był tylko znowu "koncert życzeń i atak na opozycję" - dodał.

Szef MSWiA przedstawił w Sejmie informację na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści.

Brudziński zadeklarował m.in. "zero tolerancji" rządu "dla jakichkolwiek przejawów propagowania, afirmowania, gloryfikowania zbrodniczych ustrojów totalitarnych"; zapowiedział wsparcie policji dla działań w kierunku delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", której aktywność ujawnił w zeszłym tygodniu "Superwizjer" TVN24.

Minister powiedział też, że w Polsce takie, "kreatury", ja te, które pokazano w materiale "Superwizjera", "muszą chować się po lasach". "W Niemczech maszerują przez centrum Berlina. Opozycja i brukselskie elity chciałyby nam wmówić, że to my mamy problem z nazizmem. Nie, proszę państwa, jeszcze raz powtórzę - w Polsce to margines i jest to powód do dumy dla nas wszystkich" - mówił Brudziński.

Czytaj też: Andrzej Duda: W Polsce nie ma miejsca na gloryfikowanie Hitlera

Do słów Brudzińskiego odniósł się - pytany przez dziennikarzy w Sejmie - lider PO Grzegorz Schetyna. Polityk, w przeszłości m.in. szef MSWiA w rządzie Donalda Tuska, uznał wypowiedzi obecnego ministra za "zawstydzające".

"Jeżeli tak ma minister spraw wewnętrznych i administracji informować o poważnym zagrożeniu i poważnych incydentach, to lepiej, żeby w ogóle nie posługiwał się takim językiem i nie tworzył takiej atmosfery, że nic się nie stało i przerzucał całą odpowiedzialność na opozycję" - powiedział Schetyna.

"To jest sprawa poważna, trzeba reagować na to natychmiast. Daliśmy wsparcie i mówimy: tutaj nie ma kalkulacji politycznej" - powiedział lider PO. Według niego trzeba bardzo wyraźnie "postawić diagnozę i walczyć". "Walczyć, czyli delegalizować te stowarzyszenia, czy organizacje, które łamiąc prawo, konstytucję, promują, czy propagują faszyzm. Tego nie usłyszałem. Usłyszałem tylko znowu koncert życzeń i atak na opozycję. To jest rozczarowujące" - ocenił szef PO.

Dodał, iż oczekuje, że odpowiedzi na pytania, jak rząd zamierza walczyć z takimi organizacjami, jak "Duma i Nowoczesność" padną w piątek. Tego dnia po południu - w ramach informacji bieżącej - przedstawiciele rządu mają - na wniosek klubu PO - udzielić wyjaśnień na temat działań prowadzonych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Sprawiedliwości, "mających na celu powstrzymanie szerzącej się w Polsce fali nienawiści i postaw propagujących faszyzm i nazizm".

Wniosek Platformy o "informację bieżącą" ma uzasadniać w Sejmie właśnie Schetyna.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2018-01-25 18:23:52
    A może przypomnieć panu Schetynie co za rządów jego partii zrobiono w sprawie Nowickiego-juniora, który oprócz ciągłego propagowania totalitaryzmu ze wschodu błysnął m.in. nawoływaniem do mordowania polskich żołnierzy i wieszaniem polityków? Nic. Dosłownie nic.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA