REKLAMA

Szef MSZ uhonorował zmarłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla

  • Autor: PAP/GP
  • 22 czerwca 2017 15:55
Szef MSZ uhonorował zmarłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla Helmut Kohl był pierwszym kanclerzem zjednoczonych Niemiec od pokonania III Rzeszy w końcu II wojny światowej. (fot.wikimedia.org/CC-BY-SA 3.0)

Postać wybitna, dalekowzroczny polityk, który potrafił dostrzegać nastroje społeczne, a także wyznaczać sobie dalekosiężne cele i potem niezwykle skutecznie je realizować - napisał w czwartek (22 czerwca) szef MSZ Witold Waszczykowski w księdze kondolencyjnej wystawionej po śmierci b. kanclerza RFN.

- Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Helmuta Kohla, byłego Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec - napisał Waszczykowski można było jeszcze przeczytać we wpisie szefa MSZ.

Jak podkreślił Waszczykowski Kohl był postacią wybitną, dalekowzrocznym politykiem, który potrafił dostrzegać nastroje społeczne i właściwie odczytywać zmiany uwarunkowań geopolitycznych, a także wyznaczać sobie dalekosiężne cele i potem niezwykle skutecznie je realizować.

W ocenie szefa polskiego MSZ cechy te pozwoliły Kohlowi zapisać się na zawsze w historii Niemiec jako ten, który doprowadził do zjednoczenia kraju po czterdziestu pięciu latach podziału, a także w historii naszego kontynentu jako wielki orędownik intensyfikacji współpracy europejskiej oraz, co dla nas jako Polaków szczególnie ważne, przyjęcia do rodziny europejskiej i transatlantyckiej państw byłego bloku wschodniego, w tym zwłaszcza naszego kraju.

- Będziemy również zawsze pamiętać o Jego ogromnych zasługach na rzecz procesu polsko-niemieckiego pojednania oraz normalizacji politycznych stosunków pomiędzy naszymi państwami - napisał Waszczykowski.

Były kanclerz Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł w ubiegły piątek rano, w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie w wieku 87 lat.

Program uroczystości żałobnych przewiduje ceremonię ku czci Kohla 1 lipca w Parlamencie Europejskim. Następnie trumna z ciałem polityka ma zostać przetransportowana helikopterem do Ludwigshafen, skąd będzie przewieziona do katedry w Spirze. Tam odprawione zostanie nabożeństwo żałobne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA