REKLAMA

Szef Pentagonu: strategia nie jest skuteczna bez stabilnego finansowania

  • Autor: PAP/rs
  • 06 lutego 2018 18:55
Szef Pentagonu: strategia nie jest skuteczna bez stabilnego finansowania Izba Reprezentantów przygotowuje się do kolejnego głosowania nad prowizorium budżetowym. (Fot. Shutterstock.com)

Żadna strategia nie może być skuteczna bez stabilnego finansowania - oświadczył we wtorek szef Pentagonu generał Jim Mattis podczas wystąpienia przed komisją sił zbrojnych Izby Reprezentantów USA, odnosząc się do impasu w negocjacjach budżetowych.

  • Izba Reprezentantów przygotowuje się do kolejnego głosowania nad prowizorium budżetowym, co ma pozwolić na uniknięcie ponownego zawieszenia rządu federalnego.
  • Zwracając się do kongresmenów Mattis dodał: nie pozwólcie, by bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych było zakładnikiem sporów w polityce wewnętrznej.
  • Generał powiedział też, że niepewne sytuacja budżetu USA i przedłużający się impas w negocjacjach w tej sprawie ma zły wpływ na morale amerykańskich żołnierzy oraz prowadzi do erozji militarnej przewagi Ameryki nad jej przeciwnikami.

Mattis zarzucił Kongresowi, że nie spełnia swych konstytucyjnych obowiązków, polegających na finansowaniu sił obronnych. "Nie mogę bardziej zabiegać o obronność tego kraju niż Kongres, ponieważ to tylko Kongres ma konstytucyjną władzę", by finansować armię i marynarkę wojenną - dodał.

Reuters przypomina, że Izba Reprezentantów, w której wystąpił szef Pentagonu przygotowuje się do kolejnego głosowania nad prowizorium budżetowym, co ma pozwolić na uniknięcie ponownego zawieszenia rządu federalnego.

Pentagon podkreśla, że niemożność przyjęcia finalnego budżetu nie pozwala na właściwe finansowanie koniecznej modernizacji sił zbrojnych.

Rząd federalny od 1 października 2017 roku, czyli od początku roku finansowego, operuje w oparciu o prowizorium budżetowe. Termin obecnego prowizorium wygaśnie o północy czasu lokalnego w czwartek.

Mattis odpowiadał też na pytania kongresmenów dotyczący nowej nuklearnej strategii obronnej. Doktryna ogłoszona w piątek przez administrację prezydenta Donalda Trumpa postuluje między innymi zwiększenia arsenału broni nuklearnej o rakiety wystrzeliwane z okrętów oraz nową wersję istniejących rakiet balistycznych.

Szef Pentagonu powiedział, że nowa strategia zwiększy siłę odstraszania ewentualnym atakiem nuklearnym, a dzięki temu da Stanom Zjednoczonym bezpieczeństwo, które pozwoli na poczynienie postępów w kontroli zbrojeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA