REKLAMA

Szef PKW: Powinna istnieć możliwość kontrolowania działań partii przed kampanią

  • Autor: PAP/JS
  • 18 września 2017 20:10
Szef PKW: Powinna istnieć możliwość kontrolowania działań partii przed kampanią PKW zajmowała się sprawą kampanii billboardowej "Sprawiedliwe Sądy" prowadzoną przez Polską Fundację Narodową (fot.:pixabay.com)

Trzeba doprowadzić do tego, by także w okresie przed kampanią wyborczą istniała możliwość kontrolowania działań partii politycznych, które mogą wpływać na wynik wyborów - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

PKW  zajmowała się sprawą kampanii billboardowej "Sprawiedliwe Sądy" prowadzoną przez Polską Fundację Narodową. Zwróciła się o to do Komisji partia Nowoczesna. Komisja uznała, że nie ma prawnych możliwości badania działalności tzw. kampanii billboardowej.

Hermeliński wieczorem w TVN24 powtórzył, że przepisy nie dają uprawnienia Komisji do przeprowadzania działań kontrolnych w okresie przed kampanią wyborczą. Jak mówił, będzie to możliwe, dopiero gdy kampania poprzedzająca najbliższe wybory samorządowe się rozpocznie w wyniku rozporządzenia premiera. "Zgadzam się, to jest późno" - przyznał sędzia.

W jego ocenie PKW ma w tym zakresie za mało kompetencji i jej możliwości kontrolne mogłyby zostać rozszerzone. "W naszych wystąpieniach do partii podnosimy tę kwestię, że trzeba by w jakiś sposób spowodować, żeby można było kontrolować również tego rodzaju sytuacje" - podkreślił Hermeliński. Jak zaznaczył, nie ma tu na myśli konkretnej sytuacji, natomiast "może zdarzyć się, że partie będą starały się już przed wyborami, z dużym wyprzedzeniem przemycać elementy, które potem będą wpływały na wynik wyborów".

Hermeliński odniósł się do kampanii Polskiej Fundacji Narodowej "Sprawiedliwe sądy". W zamyśle jej autorów ma ona na celu wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

"Nikt nie odmawia rządowi prawa do prowadzenia kampanii informacyjnej" - powiedział szef PKW. Jak podkreślił, rząd ma do dyspozycji w tym zakresie środki w budżecie państwa. "Byłoby to dużo bardziej transparentne i przejrzyste, gdyby działo się to w ten sposób, a nie za pomocą fundacji" - zaznaczył.

"Rozumiem, że budzi to wątpliwości, ponieważ dochodzi do odbioru społecznego, że drogą okrężną władze próbują w jakiś sposób promować siebie, a jednocześnie też wpływać już być może na rozstrzygnięcie, wynik kampanii wyborczej" - podkreślił Hermeliński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA