REKLAMA

Szefernaker: Temat sierot z Aleppo wykorzystano jako propagandową zagrywkę

 • Autor: GP
 • 06 lutego 2017 08:13
Szefernaker: Temat sierot z Aleppo wykorzystano jako propagandową zagrywkę Polski przedstawiciel rządu podkreśla, że Polska niosła 4 razy większą pomoc uchodźcom w 2016 roku, niż w 2015. (fot.:youtube.com)

• Zdaniem Pawła Szefernakera z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), sopockie pisma do premier odnośnie sierot z Syrii wykorzystano propagandowo.
• - Należy zadać pytanie o to, kto chce grać tym tematem - mówił w radiowym wywiadzie polityk.
• W kwestii migracji i konfliktu w Syrii Szefernaker jest przekonany, że udało się przekonać do polskiego podejścia także partnerów z Unii.

Paweł Szefernaker, będący reprezentantem Kancelarii Premier Beaty Szydło, odnosił się do wymiany pism, które między Kancelarią i Sopotem przesyłano w ostatnich tygodniach. Dotyczyły one gotowości nadmorskiego miasta do niesienia pomocy osieroconym dzieciom i rodzinom z Syrii.

Czytaj też: Kłamliwa informacja o 10 sierotach z Aleppo

Wedle doniesień mediów rząd nie wyraził gotowości koordynacji przybycia uchodźców z Aleppo do Polski. Szefernaker w Polskim Radiu, w audycji "Sygnały Dnia" w poniedziałek (6 lutego) przekonywał, że całą sytuację wykorzystano propagandowo.

- Nikt się nie boi 10 sierot z Syrii - mówił polityk. - Należy zadać pytanie o to kto chce grać tym tematem. Nie ma on wiele wspólnego z pismami, które krążyły między MSWiA a Sopotem. Nigdy nie było tematu 10 sierot. W liście z Sopotu była gotowość przyjęcia uchodźców, pod warunkiem, że rząd zorganizuje ewakuację.

Czytaj: Uchodźcy: Koniec z wyłudzaniem wjazdów do Polski przez cudzoziemców

Szefernaker, podobnie jak większość rządowych polityków, ocenił konieczność podchodzenia do tematu uchodźców w znacznie szerszy sposób. - Tu potrzeba rozwiązań systemowych, a nie pomocy na linii ogarnięte wojną miasto i jedna gmina w Polsce.

- Unia Europejska nie potrafi sobie poradzić z tym problemem, a do celów propagandowych w Polsce użyto dzieci, sierot jako argumentu - atakował pośrednio władze Sopotu Szefernaker. Podkreślił, że gdy PiS w 2015 roku zaczynało rządy był członkiem delegacji do Brukseli na szczyt Unii. Wówczas temat migrantów był bardzo żywo dyskutowany na całym starym kontynencie.

Czytaj też: Grecki minister domaga się realizacji planu rozdziału uchodźców

Polityk podkreślił konsekwencję rządu i MSZ w pomocy niesionej ofiarom syryjskiego konfliktu, od 2015 roku. Po czym podkreślił, że na zeszłotygodniowym (3 lutego) nieformalnym szczycie Rady Europejskiej na Malcie, unijne kraje zaczęły się skłaniać do polskiego stanowiska wobec kryzysu migracyjnego.

- Mówiliśmy, że trzeba pomagać tam, na miejscu konfliktu - powtarzał Szefernaker na antenie Polskiego Radia. - (W 2016 roku) wydaliśmy 4 razy więcej na pomoc humanitarną, niż w 2015 roku - dopowiedział.

Polska pomocą finansową wspiera uchodźców w krajach sąsiednich Syrii, takich jak np. Liban.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • PISdokracja 2017-02-06 12:06:37
  Sieroty z Aleppo należy zamknąć w więzieniu jako potencjalnych terrorystów i tam ewentualnie leczyć. Jeżeli któreś ma powyżej 10 lat powinno cały czas być pod dozorem i w kajdankach.
 • jan 2017-02-06 08:52:46
  PZPR nawet sierotom nie odpuści . WstydREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA