REKLAMA

Szefowie służb pracują nad tarczą antykorupcyjną

  • Autor: PAP/JS
  • 28 kwietnia 2016 15:13
Szefowie służb pracują nad tarczą antykorupcyjną Opioła powiedział PAP po posiedzeniu, że nowe kierownictwa ABW i CBA planuje i pracuje nad tym, aby funkcjonowała realna kontrola antykorupcyjną (Marek Opioła, fot.facebook.com/posel.Marek.Opiola)

• Szefowie służb pracują nad realną tarczą antykorupcyjną - zapewnił w czwartek (28 kwietnia) przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PIS).
• Komisja omawiała w czwartek ochronę antykorupcyjną w latach 2014-16.

Szef CBA Ernest Bejda powiedział PAP, że przedstawił komisji ogólne informacje dotyczące funkcjonowania tarczy antykorupcyjną w poprzednich latach. Nie chciał jednak mówić o szczegółach. Również wiceszef ABW Jacek Gawryszewski nie chciał informować o przekazanych posłom informacjach ze względu na tajność obrad komisji.

Opioła powiedział PAP po posiedzeniu, że nowe kierownictwa ABW i CBA planuje i pracuje nad tym, aby funkcjonowała realna kontrola antykorupcyjną.

"Komisja uzyskała informacje, jak tarcza antykorupcyjna funkcjonowała w latach 2014-16. Z informacji wynika, że niestety nie wyglądało to w sposób jednoznaczny i jednolity" - podkreślił szef komisji.

"Brakowało informacji, kto, za co ma odpowiadać, nie było koordynacji, szefowie służb nie mieli inicjatywy do tego, żeby różnego rodzaju procesy prywatyzacyjne były objęte ich osłoną i kontrolą" - powiedział. Jak zaznaczył, nie było też dyrektyw ze strony premiera, czy koordynatora ds. służb specjalnych, jakie procesy prywatyzacyjne maja być objęte postępowaniem kontrolnym, czy osłoną antykorupcyjną.

Czytaj też: Szydło: Armia musi mieć najlepszy i najnowocześniejszy sprzęt

Podczas posiedzenia podano wiele przykładów prywatyzacji, które "są wątpliwe i teraz są w prokuraturze", jednak Opioła nie chciał mówić o konkretnych przypadkach.

Według Opioły informacja dotyczyła też tego, jak obecne kierownictwo służb chce zmienić ten proces: "jakie widzą możliwości i środki, żeby realnie, naprawdę przeciwdziałać zagrożeniom korupcyjnym".

"Trwają prace nad dokumentem określającym zasady koordynacji tych spraw tak, by wszystko było jasne i przejrzyste - żeby wszyscy wiedzieli za co odpowiadają i czemu ma to służyć" - mówił PAP Opioła. "Docelowo tym dokumentem zajmie się rząd" - zaznaczył.

Wiceprzewodniczący komisji Marek Suski (PiS) powiedział dziennikarzom, że po informacji służb można powiedzieć ogólnie, że "w przeszłości tarcza antykorupcyjna broniła skorumpowanych urzędników i biznesmenów przed służbami specjalnymi".

"Za tą tarczą działy się różne rzeczy, a służby do tego dostępu specjalnie nie miały, bo nie było zleceń, żeby sprawdzać transakcje. Są prowadzone postępowania w prokuraturze dotyczące tych działań, a agencje nie miały możliwość działania - bo nie miały zlecenia" - mówił Suski.

Pytany o przykłady powiedział, że informacja służb była tajna, ale publicznie znane są przykłady takich spraw np. prywatyzacji Ciechu. "To nie jest informacja tajna i te działania są badane, również w kontekście ostatnich nagrań" - powiedział.

Adam Szłapka (Nowoczesna) powiedział PAP, że szefowie CBA i ABW przedstawili informację na temat tarczy, ale nie chciał rozmawiać o szczegółach tajnego posiedzenia. Marka Biernackiego (PO) nie było na czwartkowym posiedzeniu

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA