REKLAMA

Szkolenie WOT. Ochotnicy dobrze ocenili instruktorów, gorzej zakwaterowanie

  • Autor: PAP/JS
  • 21 czerwca 2017 18:44
Szkolenie WOT. Ochotnicy dobrze ocenili instruktorów, gorzej zakwaterowanie Wiosną pierwszych 800 żołnierzy WOT - po połowie ochotnicy z cywila i rezerwiści - przeszło pierwsze szkolenia dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej (Fot. PTWP/WK)

W zakończonych niedawno pierwszych szkoleniach WOT ochotnicy najwyżej ocenili postawę instruktorów, najwięcej zastrzeżeń budziło zaś zakwaterowanie – poinformowali przedstawiciele Dowództwa WOT sejmową podkomisję stałą ds. społecznych w wojsku.

Wiosną pierwszych 800 żołnierzy WOT - po połowie ochotnicy z cywila i rezerwiści - przeszło pierwsze szkolenia dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Jak powiedział szef szkolenia WOT, po kursach wyrównawczych dla rezerwistów, którzy już służyli w wojsku i złożyli przysięgę, oraz ochotników, którzy przeszli pierwsze szkolenia rotacyjne, dowództwo ma kilkadziesiąt wniosków, które zamierza wdrożyć.

W anonimowym badaniu przeprowadzonym na koniec szkolenia kursanci najwyżej ocenili zaangażowanie instruktorów, ich wiedzę i umiejętność jej przekazywania, zastrzeżenia budziły czas szkolenia - niektórzy na szkolenia wykorzystali swój płatny urlop; najgorzej oceniono zakwaterowanie w namiotach.

Dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła przyznał, że miał zastrzeżenia do szkolenia przez kolejnych osiem weekendów, ale - jak dodał - przekonał go argument, że dla niektórych ochotników 16-dniowe nieprzerwane szkolenie może być kłopotliwe np. ze względów rodzinnych. Z drugiej strony - zaznaczył - niektórzy żołnierze mają dość czasu na dziewięciotygodniowy zintegrowany kurs lekkiej piechoty, który pozwoli skrócić cały cykl szkolenia zaplanowany na trzy lata.

Kukuła, który do końca miesiąca ma przedstawić szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi koncepcję centralnego ośrodka szkoleniowego WOT, powiedział, że ośrodek, który ma powstać w Siedlcach, będzie miał dwa ośrodki zamiejscowe. W Nowym Mieście nad Pilicą planowane jest uruchomienie specjalistycznego ośrodka szkolącego do współpracy z lotnictwem, np. przy naprowadzaniu statków powietrznych; inna placówka ma powstać we Wrocławiu.

W czerwcu żołnierze terytorialnej służby wojskowej odbyli pierwsze dwudniowe szkolenia rotacyjne. W maju ochotnicy do WOT, rezerwiści i ci, którzy wcześniej nie służyli w wojsku, przeszli pierwsze kilkunastodniowe szkolenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA