REKLAMA

Szkoły dla dorosłych, kurator oświaty, 3-latki: Samorządy wyliczają niedociągnięcia reformy oświaty

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 29 stycznia 2016 17:37
Szkoły dla dorosłych, kurator oświaty, 3-latki: Samorządy wyliczają niedociągnięcia reformy oświaty Samorządowcy zwracają też uwagę na wiele problemów w systemie oświaty (fot.fotolia)

• Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych zwraca się do posłów i rządu o wprowadzenie zmian w ustawie o systemie oświaty.
• Zmiany mają dotyczyć zarówno wychowania przedszkolnego, edukacji dzieci, jak i systemu kształcenia dorosłych.
• W swoim stanowisku sygnatariusze OPOS pod wątpliwość poddają rolę kuratora oświaty w procesie likwidacji szkół.

Przedstawiciele samorządowych korporacji zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Samorządowych przygotowali wspólne stanowisko skierowane do Rządu RP i Parlamentu o wprowadzenie zmian w ustawie o systemie oświaty.

Jedną z nich, zdaniem OPOS, powinno być zniesienie prawa do wychowania przedszkolnego dla dzieci 3-letnich z uwagi na podniesie wieku obowiązku szkolnego.

- Znowelizowane przepisy ustawy o systemie oświaty (wprowadzone ustawą z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw) wprowadzają zmianę dotyczącą wieku dziecka rozpoczynającego obowiązek szkolny z 6 do 7 lat (art. 15 ust. 2), co powoduje wydłużenie o rok okresu objęcia dzieci wychowaniem przedszkolnym (art. 14 ust. 1). W związku z powyższym, w wielu gminach oznacza to, że nie będzie prowadzona rekrutacja do przedszkoli dla dzieci 3-letnich, ponieważ nie będzie dla nich miejsc. O ile w roku 2016 dzieciom 3-letnim gmina nie ma obowiązku zapewnienia miejsca w przedszkolach, to w odniesieniu do sytuacji w roku 2017 obowiązek ten wynika z przepisów prawa. Wiąże się to z koniecznością przyjęcia do przedszkoli 4 roczników (3-, 4-, 5- i 6-latków) i problemem z miejscami w placówkach przedszkolnych. Dlatego też proponujemy zniesienie prawa do wychowania przedszkolnego dla dzieci  3-letnich z uwagi na podniesie wieku obowiązku szkolnego – czytamy w stanowisku.

Całość artykułu na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA