REKLAMA

Szmit: Rosja zmieni regulacje, które uderzały w polski transport

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lutego 2016 15:35
Szmit: Rosja zmieni regulacje, które uderzały w polski transport Strona rosyjska zmieni znaczą część regulacji, jakie uderzały w polskich przewoźników(fot. twitter/MIB)

Polski wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit powiedział w piątek, 19 lutego, w Moskwie, że strona rosyjska zmieni znaczą część regulacji, jakie uderzały w polskich przewoźników. Ma to nastąpić w okresie do 15 kwietnia

"Dzisiaj została podjęta decyzja, że znaczna część tych regulacji, które wprowadziła strona rosyjska, a które bardzo uderzały w polski transport, zostanie przepracowana. Został wyznaczony termin tego. 15 kwietnia to jest termin, w którym będą traciły moc te zezwolenia, które będą wydane na okres przejściowy, o którym dzisiaj rozmawialiśmy" - oświadczył wiceminister.

"Do 15 kwietnia też strona rosyjska zobowiązała się, że wprowadzi nowe rozwiązania prawne, które cofną te najbardziej dotkliwe, a mam nadzieję, że wszystkie te rozstrzygnięcia, które nie wynikają z mechanizmów rynkowych, tylko tak naprawdę są krokiem administracyjnym" - mówił Szmit po zakończonych polsko-rosyjskich rozmowach dotyczących samochodowych przewozów towarowych.

Po trudnych i skomplikowanych negocjacjach udało się osiągnąć porozumienie w sprawie wznowienia międzynarodowych przewozów drogowych do Rosji. Po zakończeniu rozmów, które odbyły się w dniach 18-19 lutego 2016 r w Moskwie, wiceministrowie Jerzy Szmit i Nikołaj Asauł podpisali protokół.

Ustalono w nim, że strony wymienią się zezwoleniami, które będą ważne do 15 kwietnia 2016 r. Polscy przewoźnicy otrzymają 20 tys. zezwoleń – 10 tys. ogólnych i 10 tys. na przewozy z/do krajów trzecich. Stronie rosyjskiej również przysługuje 20 tys. zezwoleń – 19,5 tys. ogólnych i 500 na przewozy z/do krajów trzecich. Dzięki dzisiejszemu porozumieniu ruch ciężarówek między Polską a Rosją powinien zostać wznowiony na początku przyszłego tygodnia.

"Cieszę się, że udało się osiągnąć kompromis. W czasie negocjacji zostały uzgodnione warunki i zasady wykonywania transportu, kwalifikacja przewozów, definicje, jak również dokumenty niezbędne do określania formy przewozu. W okresie przejściowym, czyli do 15 kwietnia 2016 r. władze Federacji Rosyjskiej będą dostosowywały swoje prawo, przede wszystkim rozporządzenia, tak aby były zgodne z ustaleniami z negocjacji" – powiedział wiceminister J. Szmit.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-02-19 15:59:19
    Rosja łaski nie robi, bo oni sami na zachód się nie wydostaną, jeśli Polska na to nie pozwoli, bo sądzę, że tylko przez Białoruś i Polskę mogą dojechać do Europy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA