REKLAMA

Szpitale: Dieta w placówkach zdrowia zastanawia RPO Adama Bodnara

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: RynekZdrowia.pl
  • 26 sierpnia 2016 09:51
Szpitale: Dieta w placówkach zdrowia zastanawia RPO Adama Bodnara Szpitalne jedzenie popchnęło RPO do pytań. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

Pod rozwagę (...) poddaję uregulowanie problemu żywienia pacjentów w szpitalach poprzez wskazanie, jakie są prawa pacjenta w zakresie zapewnienia adekwatnego wyżywienia i jakie są obowiązki w tej materii podmiotu leczniczego oraz środków nadzoru - napisał w liście Rzecznik Praw Obywatelski Adam Bodnar do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, pacjenci skarżą się na jedzenie w szpitalach: jest niedobre, jest go czasem za mało, chorzy dostają je trzy razy dziennie, a nie pięć razy. Obiady są zimne, a plastikowymi sztućcami nie każdy chory może się posługiwać. W efekcie chorzy muszą liczyć na dożywianie i pomoc bliskich, a przecież nie do każdego codziennie przychodzą krewni i przyjaciele.

- To wszystko dzieje się dlatego, że żywienie pacjentów jest finansowane z kontraktów NFZ. Oszczędzając na nim można więcej przeznaczać na samo leczenie. Dlatego szpitale ograniczają wysokość stawek żywieniowych, a także wprowadzają oszczędnościowe rozwiązania organizacyjne - zlecają usługi podmiotom zewnętrznym. Żywienie pacjentów jest jednak integralną częścią procesu leczniczego i towarzyszy procedurom medycznym - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czytaj całość materiału na RynekZdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Stanisław komosa 2016-08-30 19:38:44
    Kwestia leczenia żywieniem jest zupełnie pomijana i zaniedbana, traktowana tak jakby nie miała nic wspólnego z przywracaniem zdrowia. Odpowiednia dieta może doprowadzić do wspaniałej poprawy zdrowia, ale trudno dostrzec jakiekolwiek działania zmierzające w tym kierunku. Prawdopodobnie wielką część chorych można ,,postawić na nogi" poprzez odkwaszanie organizmów np. za pomocą warzyw podawanych w różnej postaci, lub wyelimonawać przyczyny chorób, ale trzeba zrobić testy na nietolerancję pokarmowe- najczęść jest to problem wynikający z nietolerancji laktozy lub glutenu, choć zdarzają się inne. Ponadto, często problemy biorą się z powodu dużego niedoboru kwasów omega3, a także rozwoju pasożytów- przecież od kilkudziesięciu lat nikt tym się nie zajmuje!, a u zwierząt tzw.odrobaczanie zaleca się wykonywać każdego roku, więc co tu jest grane?,o co chodzi?
  • Zeghar 2016-08-26 15:53:33
    Taa, może by się RPO zajął pracodawcami na potęgę kombinujacymi z nie płaceniem składek i wymagających form zatrudnienia, od których nie są odprowadzane składki zdrowotne.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA