REKLAMA

Szpitale nie leczą bo im się to nie opłaca. Co na to ministerstwo?

  • Autor: PAP/AT
  • 10 marca 2017 08:37
Szpitale nie leczą  bo im się to nie opłaca. Co na to ministerstwo? Każdego roku z powodu chorób nowotworowych umiera u nas ponad 20 tys. osób (fot.pixabay.com)

Chorzy na raka mogliby żyć dłużej, ale szpitalom nie opłaca się stosować nowoczesnych badań diagnostycznych i terapii w tzw. terapiach lekowych. Pacjenci apelują o wykorzystanie nowych metod, szczególnie że decyzje resortu zdrowia otwierają taką możliwość.

"Rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie. Co roku lekarze diagnozują ok. 2 mln przypadków tej choroby. W Polsce nie jest inaczej" - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Każdego roku z powodu chorób nowotworowych umiera u nas ponad 20 tys. osób. Jedną trzecią z nich stanowią ofiary raka płuc. Większość (85 proc.) z nich cierpi na tzw. nowotwór niedrobnokomórkowy - wyjaśnia "Gazeta Polska Codziennie".

"Przełomowe w walce z tym rakiem okazały się terapie celowe, lekami ukierunkowanymi molekularnie" - pisze. Mogą one przedłużyć życie chorego średnio o 18 miesięcy.

Czytaj też: Szpitale powiatowe zagrożone?

"Warunkiem wprowadzenia tej nowoczesnej terapii są badania genetyczne pozwalające na wnikliwą ocenę genetyczną komórek nowotworu i określenia podatności pacjenta na konkretne leczenie.

Rzecz w tym, że "w większości placówek onkologicznych, poza największymi ośrodkami, ani nie wykonuje się badań genetycznych, ani nie stosuje leków ukierunkowanych molekularnie. Wykorzystuje się raczej "tradycyjną chemioterapię, która nie tylko wyniszcza organizm, ale jest mniej skuteczna" – pisze "Gazeta Polska Codziennie"..

W ocenie prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego ds. onkologii klinicznej, "chemioterapia zamyka drogę do dalszego leczenia od 20 do 30 proc. chorych" - pisze "GPC".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA