REKLAMA

Szumowski: jest światełko w tunelu. Rezydenci: światełko dostrzegalne

  • Autor: PAP/bad
  • 20 stycznia 2018 09:14
Szumowski: jest światełko w tunelu. Rezydenci: światełko dostrzegalne Łukasz Szumowski jest nowym ministrem zdrowia. Fot. PTWP

Negocjacje trwają, są konkretne propozycje, pojawiło się światełko w tunelu - powiedział w piątek po rozmowach z lekarzami rezydentami minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jest dialog, rozmowy są merytoryczne; światełko jest dostrzegalne, tunel długi - ocenili rezydenci.

Piątkowe spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" trwało ok. pięć godzin. Strony nie przekazały szczegółów; ustalono, że przebieg rozmów nie zostanie na tym etapie ujawniony. Zgodnie przekazały, że omawiano wszystkie postulaty młodych lekarzy.

Minister Szumowski ocenił, że spotkanie odbyło się w dobrej i życzliwej atmosferze, padły na nim "dosyć konkretne propozycje". - Negocjacje trwają, będziemy analizowali jak będziemy postępowali - podkreślił.

- Pojawiło się światełko w tunelu. Mam nadzieje, że kolejne spotkania i kolejne rozmowy będą owocowały dalszym postępem tych rozmów i efekcie uda się wynegocjować nowe rozwiązania dla dobra pacjenta, które będą satysfakcjonowały obie strony - powiedział Szumowski.

Szef MZ zadeklarował, że w trakcie rozmów zostały poruszone "wszystkie punkty, które postulowali rezydenci. - Począwszy od wzrostu nakładów (…), poprzez warunki pracy i płacy. Także myślę - to były dobre rozmowy. Nie będziemy komunikować żadnych szczegółów dlatego że negocjacje trwają - dodał.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński ocenił, że rozmowy były bardzo intensywne, konstruktywne i merytoryczne. - Pojawiła się propozycja dotycząca punktu brzegowego, która była warunkiem przejścia do dalszych rozmów tzn. przyspieszenie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. (...) Omówiliśmy wszelkie nasze postulaty - przekazał.

- Mamy natłok informacyjny, musimy wiele spraw we własnym gronie omówić i ustalić kolejne spotkanie, dalsze postępowanie. Na pewno dialog się rozpoczął, jesteśmy na długiej drodze do osiągnięcia porozumienia - dodał.

Pytany o wypowiedź ministra, że "widać światełko w tunelu" Biliński ocenił, że "tunel jest długi, (…) światełko jest dostrzegalne i to już plus".

Lekarze rezydenci ocenili rozmowy z nowym ministrem pisząc na Twitterze: - Z satysfakcją informujemy że rozpoczęliśmy REALNY dialog i negocjacje z MZ. Spotkanie upłynęło w dobrej atmosferze otwartości na argumenty obu stron. Jesteśmy w trakcie negocjacji, na stole są konkretne propozycje nad którymi obie strony będą pracować do czasu kolejnego spotkania.

Termin kolejnego spotkania ma zostać ustalony w poniedziałek.

Młodzi lekarze protestują od 2 października; domagają się m.in. szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń. Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy - zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo; dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Według szacunków MZ klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 4 tys. lekarzy; zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • PACJENT- SENIOR 2018-01-21 01:22:00
    Czy jest szansa,że płatnicy podatku dowiedzą się w jaki sposób będą rozwiązane sprawy opłat za studia medyczne,które podobno obciążaja nas kwota ok. 500 tys. złotych. Nie może być tak,że wykształcony za nasze pieniądze lekarz,zaraz po studiach zwija sie i wyjeżdża za granice.Jak rozwiązują ten problem inne kraje/stypendia,kredyty,nakazy pracy ??/REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA