REKLAMA

Szwecja chce zacieśnić współpracę z Polską

 • Autor: PAP/JS
 • 22 czerwca 2016 08:40
Szwecja chce zacieśnić współpracę z Polską We wrześniu ub. roku ministrowie obrony Szwecji i Polski podpisali porozumienie o strategicznym dialogu między resortami obrony obu państw (fot. MON/twitter)

Obecna sytuacja polityczna sprawia, że chcielibyśmy zacieśnić współpracę miedzy szwedzką a polską Marynarką Wojenną – powiedział PAP przebywający z wizytą w Gdańsku dowódca szwedzkiej Marynarki Wojennej admirał Jens Nykvist.

We wrześniu ub. roku ministrowie obrony Szwecji i Polski podpisali porozumienie o strategicznym dialogu między resortami obrony obu państw. Dialog taki ma doprowadzić do wypracowania planów współpracy wojskowej w postaci m.in. wymiany informacji, ćwiczeń i innych wspólnych przedsięwzięć wojskowych.

Przebywający w Gdańsku na targach Balt Military Expo dowódca szwedzkiej Marynarki Wojennej admirał Jens Nykvist powiedział PAP, że w tej chwili trwają ustalenia, w jakich obszarach możliwe byłoby poszerzenie współpracy pomiędzy Marynarkami Wojennymi obu krajów. Przypomniał, że dotychczas współpraca ta opiera się nie tylko na wspólnych ćwiczeniach z udziałem szwedzkiej i polskiej Marynarki, ale też np. na wspólnych działaniach "w obszarze ratunkowym w zakresie okrętów podwodnych".

"Obecna sytuacja polityczna sprawia, że chcielibyśmy zacieśnić współpracę, Jest to dla nas niezwykle istotne" - powiedział Nykvist. "Wydaje mi się, że czasem nie doceniamy tego, iż możemy się od siebie nawzajem bardzo dużo nauczyć, ponieważ funkcjonujemy w tym samym środowisku i mamy własne doświadczenia, więc ta wymiana wiedzy i doświadczeń ma ogromne znaczenie" - powiedział PAP Nykvist.

Dodał, że - w jego opinii - możliwe byłoby poszerzenie współpracy choćby w zakresie monitoringu ruchu jednostek na Morzu Bałtyckim. Admirał przypomniał, że już teraz istnieje nadzór morski, do którego Wielka Brytania oraz wszystkie kraje leżące nad Morzem Bałtyckim - oprócz Rosji - przekazują własne dane o ruchu jednostek na tym akwenie. "Moglibyśmy wymieniać się tutaj informacjami w większym zakresie. Proszę pamiętać, że na Morzu Bałtyckim każdego dnia operuje około trzech tysięcy różnych jednostek, więc ruch jest tu bardzo intensywny. Szersza współpraca w tej dziedzinie miałaby na celu zapewnienie nie tylko bezpieczeństwa, ale też ochronę środowiska" - podkreślił kontradmirał.

Dodał, że Polska i Szwecja biorą wspólnie udział w dużych manewrach - np. Baltops czy Anakonda, ale - w jego ocenie, w ramach zacieśniania współpracy obie Marynarki Wojenne mogłyby także przeprowadzać częstsze wspólne ćwiczenia w mniejszym zakresie.

"Specyfiką dużych manewrów jest to, że każdy biorący w nich udział kraj ma swój własny cel - każdy chce się doskonalić w tym swoim obszarze. Wydaje mi się, że dobrze by było, abyśmy wyznaczali sobie wspólne cele, które razem moglibyśmy realizować, by lepiej wykorzystywać wspólne zasoby po to, by skuteczniej działać choćby w obronie powietrznej czy ściganiu okrętów podwodnych" - powiedział PAP Nykvist.

Wyjaśnił, że jego zdaniem bardzo korzystna dla obu krajów byłaby sytuacja, w której - gdy jedna z Marynarek Wojennych chce na bieżąco przećwiczyć konkretny element walki czy zwiadu, zamiast wykorzystywać np. dwa własne okręty, mogła zaprosić do ćwiczeń okręt szwedzki czy polski.

Czytaj też: Brexit: Polacy są w UE najbardziej przerażeni możliwością wyjścia Wielkiej Brytanii

W opinii Nykvista w obecnej sytuacji politycznej w Europie, w tym w kontekście działań ze strony Rosji, ze szwedzkiej perspektywy bardzo ważne powinno być "silne podkreślanie obecności na Bałtyku" zarówno przy użyciu okrętów, jak i lotnictwa.

Przy okazji odbywających się w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo 14. Bałtyckich Targów Militarnych Balt-Military-Expo w gdańskim porcie gościł szwedzki okręt podwodny HMS Sodermanland.

W rozpoczętych w poniedziałek, a kończących się w środę targach bierze udział ponad 120 firm z 15 krajów, w tym producenci i dostawcy najnowszej generacji uzbrojenia, sprzętu oraz wyposażenia z Belgii, Danii, Francji, Holandii, Indonezji, Izraela, Kanady, Niemiec, Norwegii, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii i Polski. Wśród wystawców są m.in., firmy, które proponują Polsce swój sprzęt w ramach programów modernizacyjnych Marynarki Wojennej, w tym programu Orka przewidującego budowę trzech nowych okrętów podwodnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA