REKLAMA

Szwecja i Holandia zrezygnowały z opłat wizowych dla uczestników ŚDM

  • Autor: PAP/JS
  • 13 kwietnia 2016 19:14
Szwecja i Holandia zrezygnowały z opłat wizowych dla uczestników ŚDM Według informacji MSZ wszystkie kraje strefy Schengen, do których Polska zwróciła się o pomoc wizową ad hoc - Francja, Niemcy, Włochy, Portugalia, Belgia i Norwegia - wyraziły zgodę na jej reprezentowanie (fot.:krakow2016.com)

Szwecja i Holandia, które są w gronie państw udzielających Polsce pomocy konsularnej w związku ze ŚDM, zwolnią pielgrzymów z opłat wizowych - poinformował parlamentarzystów pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. ŚDM Jerzy Chmielewski.

Jak mówił podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, ministerstwo spodziewa się, że jeszcze kilka innych państw się zadeklaruje i zwolni pielgrzymów z opłat wizowych.

Według informacji MSZ wszystkie kraje strefy Schengen, do których Polska zwróciła się o pomoc wizową ad hoc - Francja, Niemcy, Włochy, Portugalia, Belgia i Norwegia - wyraziły zgodę na jej reprezentowanie. Zgodnie z uchwaloną w marcu rządową specustawą ws. ŚDM, opłaty wizowe dla pielgrzymów zniesiono w polskich placówkach konsularnych; w punktach innych krajów - zależy to od decyzji tych państw. Jak wyjaśniał Chmielewski, polska dyplomacja występowała o zwolnienie z opłat, bo uczestnictwo w ŚDM i tak jest kosztowne - trzeba kupić pakiet pielgrzyma, ubezpieczenie, zapewnić sobie transport, tymczasem - dodał - wielu młodych, którzy chcą do Krakowa przyjechać, pochodzi z biednych krajów.

Wizy mają być też wydawane w placówkach krajów, z którymi Polska ma podpisane umowy o stałej reprezentacji - Czech, Holandii, Szwajcarii oraz Szwecji.

Uruchomione zostaną ponadto co najmniej 3 mobilne punkty konsularne - na Filipinach (Manila) i Dominikanie (Santo Domingo) oraz w Ekwadorze (Quito). W każdym z tych krajów do uczestnictwa w ŚDM zarejestrowało się już kilkaset pielgrzymów. Mobilne punkty funkcjonować mają od maja do lipca br.

Chmielewski poinformował, że wydano na to 1,5 mln zł; znacznie mniej niż zakładano na początku. Dodał, że zastosowanie tego mechanizmu MSZ traktuje jako inwestycję, która może się przydać przy innych dużych wydarzeniach. "W efekcie tych wszystkich poczynań, zarówna nasza stała siatka urzędów konsularnych, jaki i tych dodatkowych punktów wizowych oraz pomoc zagraniczna pozwala nam dotrzeć do prawie wszystkich państw, z których pochodzą pielgrzymi" - powiedział. Dodał, że ze statystyki Komitetu Organizacyjnego ŚDM datowanego na 10 kwietnia wynika, że na spotkanie z papieżem w Polsce zarejestrowało się prawie 584 tys. osób, z czego ok. 400 tys. z zagranicy.

Pełnomocnik szefa MSZ mówił, że ŚDM w Krakowie to wydarzenie niespotykane do tej pory w Polsce - ze względu na liczbę osób, które będą w nim uczestniczyć, jak i charakterystykę - będą to młode osoby, które łączy system wartości i religia. Jak mówił, większość z nich będzie postrzegać Polskę przez pryzmat wydarzeń centralnych w Krakowie.

"To będzie nieprawdopodobna okazja do tego, by wyjechali z dobrym obrazem Polski - Polski gościnnej, która ma ponadtysiącletnią tradycję chrześcijaństwa, gdzie ceni się wartości, szanuje się gościa; i z Polski, gdzie można dobrze zjeść, znaleźć przyzwoitą toaletę, poznać kogoś młodego, sympatycznego, porozmawiać z nim w obcych językach" - mówił.

Poinformował, że MSZ zajmuje się również promocją ŚDM - przygotował dwie broszury; jedną przedstawiającą pokrótce historię Polski (we współpracy z IPN) i drugą dla rodzin przyjmujących pielgrzymów. Broszura historyczna została przygotowana w 8 językach i nosi tytuł: "1050 lat. Przewodnik po historii Polski. 966-2016". Jej dystrybucja rozpocznie się 15 czerwca.

Czytaj też: PO, Nowoczesna i PSL zadowolone z powołania nowego szefa policji

Publikacja dla rodzin - dodał - jest konieczna, bo mogą się one zetknąć z osobami pochodzącymi z innej kultury. "Ta broszura będzie informować rodzinę, jak i tego człowieka czy kilku młodych ludzi, który pod jej dachem będą mieszkać, o Polsce, o naszych wartościach chrześcijańskich, o naszym wkładzie w dzieje Europy i świata" - powiedział Chmielewski. MSZ wyda broszurę w nakładzie 250 tys. egzemplarzy i będzie ją dystrybuować przez wolontariuszy Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach 26-31 lipca; od 27 do 31 w Polsce będzie przebywał papież Franciszek.

Najliczniej reprezentowani wśród zagranicznych pielgrzymów są jak na razie mieszkańcy Włoch, Francji, Brazylii, Ukrainy i Argentyny. Organizatorzy podkreślają jednak, że dopiero drugi etap rejestracji zweryfikuje rzeczywistą liczbę uczestników ŚDM. Organizatorzy spodziewają się, że w czasie ŚDM do Polski przyjechać może nawet 2,5 mln pielgrzymów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA