REKLAMA

Szybkie pożegnanie z gimnazjami? PiS ma plan

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: samorzadowy.pl
  • 29 października 2015 10:56
Szybkie pożegnanie z gimnazjami? PiS ma plan PiS: zmiana mogłaby wejść w życie od przyszłego września. Fot. Flickr

Prawo i Sprawiedliwość coraz głośniej mówi o likwidacji gimnazjów i powrocie do systemu 8+4. ZNP przestrzega, że kolejna rewolucja przyniesie tylko chaos w systemie oświaty.

PiS coraz śmielej mówi o realizacji kolejnych reform. W systemie oświaty najważniejsze zapowiedzi partii Kaczyńskiego to możliwość decydowania przez rodziców 6-latków czy ich dzieci pójdą do szkoły czy zostaną w przedszkolu oraz likwidacji gimnazjów.

Rychłe pożegnanie z gimnazjami?

Wcześniej zapowiadano, że gimnazja miałyby zniknąć dopiero za kilka lat, reformą bowiem miałaby zostać objęte dzieci rozpoczynający naukę w 2017 roku.

W praktyce oznaczałoby to wygaszenie gimnazjów dopiero w 2023 roku. Mowa była też o płynnym przejściu uczniów klas szóstych do siódmych, zamiast do gimnazjum - pisze „Dziennik Zachodni”.

Tymczasem prof. Piotr Gliński szef Rady Programowej PiS już w dwa dni po wyborach powiedział, że zmiana mogłaby wejść w życie od przyszłego września.

ZNP boi się zwolnień, kosztów i chaosu

Larum podniósł Związek Nauczycielstwa Polskiego. Likwidacja gimnazjów nie rozwiąże istniejących problemów, lecz stanie się źródłem kolejnych, generując napięcia i niepokój zarówno wśród rodziców, jak i uczniów.

Gimnazja trzeba wspierać m.in. poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów, tworzenie mniej licznych klas - twierdzi ZNP i publikuje na swojej stronie listę powodów, dla których nie należy likwidować tych szkół.

Związek obawia się też fali zwolnień nauczycieli.

Mamy ponad 7,5 tysiąca gimnazjów, nie wszyscy pracownicy tych szkół znajdą zatrudnienie w innych placówkach - podkreśla ZNP.

Związek podkreśla, że zmiana wygeneruje dodatkowe koszty związane m.in. z wprowadzeniem nowych programów, podręczników i przygotowaniem szkół oraz wprowadzi chaos w podstawach programowych.

Zdaniem ZNP gimnazja wcale „nie są takie złe, jak je malują”.

Za ich likwidacją absolutnie nie przemawiają wyniki gimnazjalistów. Wg międzynarodowego badania PISA 2012 nastąpiła znacząca poprawa wyników polskich gimnazjalistów we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem, dzięki czemu Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej - podkreśla związek.

Za likwidacją gimnazjów nie przemawiają też badania dotyczące przemocy w szkołach. Z raportu IBE „Bezpieczeństwo uczniów i klimat społeczny w polskich szkołach” wynika, ze do większej liczby agresywnych zachowań dochodzi w podstawkach. 

Jarosław Kaczyński już wcześniej podkreślił, że kwestia dyscypliny to wspólne przedsięwzięcie nauczycieli, rodziców, i w możliwym zakresie także uczniów. Zaznaczył, że nie da się dobrze wychowywać i uczyć młodzieży w "obecnych warunkach, kiedy tej dyscypliny całkowicie nie ma".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA