REKLAMA

Szydło: nie ma tematu zakazu aborcji

  • Autor: bad/PAP
  • 06 lipca 2016 13:46
Szydło: nie ma tematu zakazu aborcji Nie ma w tej chwili tematu aborcji - zapewnia premier Szydło. (fot.pixabay.com)

Nie ma w tej chwili takiego tematu - ani w rządzie, ani w Sejmie; nie zajmujemy się tym - powiedziała premier Beata Szydło, pytana o obywatelski projekt zakazujący aborcji, który we wtorek, 6 lipca trafił do Sejmu.

Komitet "Stop Aborcji" złożył w Sejmie projekt ustawy, pod którym zebrał ponad 450 tys. podpisów. Projekt wprowadzić ma całkowity zakaz aborcji (która obecnie dopuszczalna jest w trzech przypadkach). Zdaniem autorów projektu obecna "oferta aborcyjna" musi zostać zastąpiona systemem wsparcia, który zapewni każdemu dziecku potrzebną pomoc, a rodzinom - poczucie bezpieczeństwa. Propozycja obejmuje nowelizację czterech ustaw i trzech rozporządzeń oraz przygotowanie jednego nowego rozporządzenia.

Beata Szydło, pytana na konferencji prasowej, jak będzie głosowała w sprawie tego projektu i jak rząd przygotowany jest do realizacji zobowiązań, które nałożyłoby na niego przepisy tej ustawy, powiedziała, że w tej chwili nie ma takiego tematu - ani w rządzie, ani w Sejmie.

"Na razie się tym nie zajmujemy" - podkreśliła premier.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (z 1993 r.) aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. W obywatelskim projekcie są zapisy uchylające te możliwości.

Obywatelski projekt przewiduje również m.in. refundację świadczeń z zakresu hospicyjnej opieki perinatalnej, rozwinięcie domowej pediatrycznej opieki długoterminowej, wsparcie psychologiczne dla rodziców dzieci dotkniętych niepełnosprawnością lub śmiertelną chorobą oraz świadczenia opiekuńcze bez konieczności rezygnacji z pracy przez rodziców niepełnosprawnych dzieci. Przyspieszyć miałby ponadto procedury adopcyjne dzieci poczętych w wyniku zgwałcenia lub niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Normalny obywatel 2016-07-06 14:15:04
    te trzy przypadki w których można dokonać aborcji powinny zostać to nie katotaliban by torturować kobiety! a jak chcą ratować życie niech zajmą się poprawą jakości leczenia raka w Polsce bo u nas umiera dwa razy tyle osób ile w normalnych krajach !!!!!!!!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA