REKLAMA

Szydło: Polacy mogą czuć się bezpiecznie

  • Autor: AS/PAP
  • 23 listopada 2015 16:12
Szydło: Polacy mogą czuć się bezpiecznie Szydło: . "Polacy mogą czuć się bezpieczni, biorąc pod uwagę zaangażowanie i pracę naszych służb" (fot. Facebook)

Możemy się czuć bezpieczni, ale to nie zwalnia nas, rządzących, z obowiązku, żeby cały czas to bezpieczeństwo monitorować - powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z szefami służb w RCB. Mówiła również, że wierzy głęboko, iż sytuacja jest pod kontrolą, ponieważ służby "działają doskonale".

W poniedziałek premier spotkała się w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z szefami służb mundurowych - m.in. komendantem głównym policji generalnym insp. Krzysztofem Gajewskim, komendantem głównym PSP gen. brygadierem Wiesławem Leśniakiewiczem i komendantem głównym Straży Granicznej generałem dywizji Dominikiem Traczem. Wziął w spotkaniu udział również szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Tematem rozmów była ocena stanu bezpieczeństwa w Polsce, m.in. w związku z niedawnymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu.

Regularne spotkania z szefami służb

Premier zapowiedziała, że tego typu spotkania będą kontynuowane, a z szefami służb będzie się spotykać regularnie. Dodała również, że zdaje sobie sprawę, iż kwestie bezpieczeństwa są w kręgu zainteresowania Polek i Polaków.

"Sytuacja w Europie, ostatnie wydarzenia we Francji, ale również i w tej chwili akcje prowadzone w Brukseli na pewno są przez wielu naszych obywateli mocno dyskutowane. Ludzie mają prawo do tego, żeby obawiać się o swoje bezpieczeństwo" - przyznała premier.

Na spotkaniu - relacjonowała szefowa rządu - służby zdały raporty i zostały wydane konkretne rekomendacje. "Polacy mogą czuć się bezpieczni, biorąc pod uwagę zaangażowanie i pracę naszych służb" - podkreśliła Szydło. Podziękowała funkcjonariuszom, którzy czuwają nad bezpieczeństwem obywateli.

"Możemy się czuć bezpiecznie"

"Możemy się czuć bezpieczni, ale to nie zwalnia nas, rządzących, z obowiązku, żeby to bezpieczeństwo cały czas monitorować, żeby robić wszystko, żeby ten system był jeszcze lepszy, jeszcze lepiej działał. Na pewno takie działania będziemy na bieżąco podejmowali" - zapewniła premier.

Zapowiedziała również, że minister SWiA razem z ministrem w KPRM, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim przyjrzy się obowiązującemu stanowi prawnemu (dot. problematyki związanej z przeciwdziałaniem terroryzmowi - PAP) i przeanalizuje, czy można wprowadzić lub czy są konieczne rozwiązania systemowe.

Tuż przed spotkaniem premier Szydło powiedziała, że wierzy głęboko, iż sytuacja jest pod kontrolą, ponieważ służby "działają doskonale".

Będą wzmacniać granice Unii Europejskiej

Błaszczak nawiązał do piątkowego spotkania ministrów spraw wewnętrznych krajów UE, które również dotyczyło walki z terroryzmem. "Rozmawialiśmy na temat wzmocnienia granic zewnętrznych UE, stąd dzisiejsze raporty, złożone przez komendanta SG i komendantów poszczególnych oddziałów SG. Pokazują one, że polskie służby są przygotowane do tego, żeby wypełnić zobowiązania, są przygotowane na to, żeby sprostać wyzwaniom, z jakimi niewątpliwie mamy do czynienia na świecie" - mówił. Dodał, że służby "są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom".

Wśród działań mających na celu skuteczniejsze przeciwdziałanie zagrożeniom wymienił: uszczelnienie granic zewnętrznych, dzielenie się informacjami przez odpowiednie służby państwowe, a także zamrażanie pieniędzy, które służą finansowaniu działań terrorystycznych.

Błaszczak poinformował również, że podczas spotkania ministrów SW UE poruszane były kwestie związane z PNR (Passenger name record), czyli udostępnianiem informacji dotyczących przelotów pasażerów. Przypomniał, że spór polega na starciu tych, którzy uważają, że najważniejsze są "swobody obywatelskie nawet ponad bezpieczeństwo", i tych, którzy sądzą, że "bezpieczeństwo jest najważniejsze".

"Ja zaliczam się do tej drugiej grupy, bezpieczeństwo naszych obywateli jest najważniejsze, tu chodzi o czas przechowywania danych, długość przechowywania, o dostęp do tych danych, rejestracji danych, również, podczas przelotów w ramach terytorium, które wchodzi w skład UE. Ja opowiedziałem się za tym, aby PNR były dostępne dla wszystkich krajów UE, żeby stanowiły źródło do wykorzystania przez służby" - mówił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • prawda zawsze wypłynie 2015-11-25 06:33:56
    Osobiście znam szczura który nawet z wygładu ten twór przypomina, posła Platformy Obywatelskiej Grzegorza R. zdrajce w ślad za tatusiem z bezpieki od rozpoznania najważniejszej osoby woj.Lubelskiego i Chełmskiego ustroju socjalistycznego,dla majątku oby kraść jak dotąd bezkarnie, będą nadal pracować na rzecz dawnego ZSRR-Rosji. Raniewicz wezmą się za Was! Pośle gnido fałszywa, przez Ciebie przegrał Prezydent Bronisław Komorowski i Premier Ewa Kopacz.
  • prawda zawsze wypłynie 2015-11-23 16:47:21
    Osobiście znam szczura który nawet z wygładu ten twór przypomina, posła Platformy Obywatelskiej Grzegorza R. zdrajce w ślad za tatusiem z bezpieki od rozpoznania najważniejszej osoby woj.Lubelskiego i Chełmskiego ustroju socjalistycznego,dla majątku oby kraść jak dotąd bezkarnie, będą nadal pracować na rzecz dawnego ZSRR-Rosji. Raniewicz wezmą się za Was!



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA