REKLAMA

Szydło: Zrobię prawdziwy przegląd resortów. Nie tak jak Tusk PR

  • Autor: GP
  • 18 stycznia 2017 08:37
Szydło: Zrobię prawdziwy przegląd resortów. Nie tak jak Tusk PR Szydło: Nie ma żadnych powodów do dymisji ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. (fot.:twitter.com/PremierRP)

• Odnosząc się do zapowiedzianej rewizji pracy ministrów, Beata Szydło uzasadniała, że nie jest ona niczym nadzwyczajnym.
• Polityk zapewniła też, że nie chce zmieniać składu rządu, w tym zapewniła o stabilnej pozycji ministra zdrowia.
• Ponieważ wszystko wskazuje na wizytę w Polsce Angeli Merkel, Szydło zdradziła, że zapyta ją o intencje Europejskiej Partii Ludowej wobec Donalda Tuska.

W środę (18 stycznia) premier Beata Szydło dopowiedziała na antenie TVN24, dlaczego dzień wcześniej zdecydowała się przystąpić do przeglądu pracy swoich ministrów. Nie zabrakło też odwołań do innych tematów.

- Będziemy rozmawiać o tym, jakie są plany ministerstw - powiedziała Szydło. Pojawiły się spekulacje, jakoby miało dojść do kolejnej rekonstrukcji rządu. Przypomnijmy, że w 2016 roku pracę w rządzie zakończył Paweł Szałamacha, czy Dawid Jackiewicz. - Nowy rok to dobry moment na wyznaczenie nowych kierunków. Przegląd resortów nie jest niczym nadzwyczajnym - doprecyzowała Szydło. - Chcę, żeby to stało się tradycją, że premier na początku roku przedstawia plan prac.

Szydło porównała się również do Donalda Tuska z czasów, gdy był premierem. - Tym się różnimy od Donalda Tuska, że ja robię prawdziwy przegląd resortów - powiedziała.

Ministrowie w opałach?

Na pierwszy ogień w sprawdzeniu jak pracują i, jakie mają plany idą resorty obrony narodowej i spraw wewnętrznych - odpowiednio Antoniego Macierewicza i Mariusza Błaszczaka.

Szydło zapewniła, że nie planuje w tej chwili zmian personalnych. W tym temacie odniosła się najmocniej do osoby ministra zdrowia. Konstanty Radziwiłł jest ostatnio krytykowany, za sytuację w Sejmie, za ustawę o legalizacji medycznej marihuany. Ten temat odgrzała smutna wiadomość o śmierci Tomasza Kality (SLD). Poseł poprzedniej kadencji był orędownikiem legalizacji narkotycznopochodnych medykamentów.

Czytaj: PiS zapewnia, że medyczna marihuana będzie przegłosowana

- Nie ma żadnych powodów do dymisji ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - powiedziała Szydło. - Spotykam się z nim jutro (czwartek, 19 stycznia) - zapowiedziała premier.

Do osoby ministra zdrowia największe zastrzeżenia zgłosił poseł Piotr Liroy-Marzec, który zapowiedział próbę jego odwołania. Wniosek ma trafić do Sejmu w przyszłym tygodniu.

Odpowiadając na krytykę, właśnie skierowaną wobec ministra zdrowia w temacie medycznej marihuany premier podkreśliła, że minister zdrowia nie jest "pierwszym hamulcowym" legalizacji medycznej marihuany a wykazuje ostrożność.

Medyczna marihuana

Ponieważ w Sejmie toczą się prace nad prawem dopuszczającym w polskiej medycynie zastosowanie medycznej marihuany, premier ustosunkowała się do tego projektu.

- Problem medycznej marihuany nie powinien być wykorzystywany przez polityków do gry politycznej - mówiła premier. - Jest przygotowany projekt w tej sprawie. Po jego przepracowaniu w komisji otrzyma rekomendację do dalszych prac w Sejmie. Musimy zagwarantować, że nie będzie nielegalnego obrotu tymi substancjami - zaakcentowała premier.

Wedle ustaleń, PiS skłania się, by wszelkie, medyczne pochodne narkotyku były dostępne na receptę.

Przyszłość Donalda Tuska

Ponieważ w lutym jest bardzo prawdopodobna wizyta w Warszawie kanclerz Niemiec. Udało się w rozmowie z Beatą Szydło, uzyskać odpowiedź o jeden z tematów rozmów, który ma zostać poruszony.

Czytaj: RPO chce informacji od Ministerstwa Zdrowia

- Zapytam Angelę Merkel, czy Donald Tusk będzie kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na szefa Rady Europejskiej - podkreśliła Szydło.

Europejska Partia Ludowa (EPP) to stowarzyszenie formacji centroprawicowych krajów europejskich. W jej skład wchodzi CDU, formacja Merkel. PO też jest częścią tej frakcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA