REKLAMA

Szydło: zrobię wszystko, by Polacy byli bezpieczni

 • Autor: PAP
 • 14 listopada 2015 14:28
Szydło: zrobię wszystko, by Polacy byli bezpieczni Ambasada Francji w Warszawie (fot. Twitter Marcin Wojciechowski)

Łączymy się z rodzinami ofiar zamachów terrorystycznych w Paryżu, łączymy się z narodem francuskim - powiedziała w sobotę desygnowana na urząd premiera wiceprezes PiS Beata Szydło. Zapewniła, że jako premier zrobi wszystko, by Polacy byli bezpieczni.

Beata Szydło złożyła w sobotę kwiaty w kolorach białym, czerwonym i niebieskim oraz zapaliła znicz przed konsulatem generalnym Francji w Krakowie dla uczczenia ofiar zamachów terrorystycznych we Francji. Przeszłej premier towarzyszyli parlamentarzyści PiS z Krakowa.

"W tych trudnych chwilach łączymy się przede wszystkim z rodzinami, bliskimi ofiar tej ogromnej tragedii. Jesteśmy solidarni z narodem francuskim. Modlimy się za Paryż. Modlimy się za ofiary" - powiedziała Szydło.

"Jako premier polskiego rządu zrobię wszystko, żeby Polacy byli bezpieczni. To jest mój cel i najważniejsze zadanie. Dzisiaj musimy być solidarni i musimy być przede wszystkim z narodem francuskim" - dodała.

"Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest dla nas najważniejsze" - podkreśliła.

Konsul generalny Francji w Krakowie Thierry Gouichoux, relacjonując dziennikarzom stanowisko i działania podjęte przez prezydenta Francois Hollande’a podkreślił, że wydarzenia, które miały miejsce w Paryżu ubiegłej nocy "są o bezprecedensowym zasięgu". "Dziękujemy bardzo za wyrazy współczucia i solidarności, które napływają do nas ze wszystkich stron" – powiedział konsul.

W konsulacie Beata Szydło wpisała się do księgi kondolencyjnej. Po opuszczeniu konsulatu razem z towarzyszącymi jej parlamentarzystami PiS z Małopolski modliła się w kościele oo. dominikanów.

Szydło była pytana przez dziennikarzy, czy Polska będzie renegocjować kwestie uchodźców, odparła: "Dzisiejszy dzień to nie jest pora na to, żeby odpowiadać na wszystkie te pytania, które zapewne cisną się na usta, ale dzisiaj bądźmy w zadumie bliscy z Francuzami i pamiętajmy o tych którzy zginęli".

W sobotę rano Konrad Szymański (PiS), który w rządzie Szydło ma być ministrem ds. europejskich, ocenił, że wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców.

"Krytykowane przez nas decyzje Rady UE o relokacji uchodźców i imigrantów do wszystkich krajów UE mają wciąż status obowiązującego prawa UE. Wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu nie widzimy jednak politycznych możliwości ich wykonania. Polska musi zachować pełną kontrolę nad swoimi granicami, nad polityką azylową i migracyjną" - napisał przyszły minister w tekście opublikowanym przez wPolityce.pl.

"Tragiczne wydarzenia w Paryżu pokazały słabość Europy"

"Mimo wzmacniania współpracy europejskich służb antyterrorystycznych po zamachach w Madrycie i Londynie, Europa jest wciąż narażona na skutecznie zadawane ciosy w niesymetrycznej wojnie z terroryzmem islamskim" - argumentował Szymański. Zwrócił uwagę, że do zamachów doszło "w bezpośrednim kontekście" kryzysu migracyjnego oraz francuskich bombardowań pozycji Państwa Islamskiego (IS) i pól naftowych kontrolowanych przez islamistów.

"Zamachy oznaczają konieczność jeszcze głębszej rewizji europejskiej polityki wobec kryzysu migracyjnego" - podkreślił Szymański.

W serii zamachów terrorystycznych, do których doszło w piątek wieczorem w Paryżu, zginęło przynajmniej 127 osób. Rany odniosło także ponad 200 osób; 99 z nich jest w stanie ciężkim. Bilans ofiar nie jest ostateczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • koral 2015-11-14 19:36:18
  Przyśpieszenie w powołaniu i zaprzysiężeniu nowego rządu świadczy o operatywności Pana Prezydenta, jak i Pani Premier. Jest to potwierdzenie trafności wyboru, jakiego dokonaliśmy. To, co się wydarzyło we Francji jest uzasadnieniem agresji ze strony zachodniej prasy wobec Pani Premier i Pana Prezydenta. Mamy świadomość, że oczy i uszy musimy mieć otwarte szeroko, aby natychmiast reagować na każdy atak na Państwa. Nie tylko. Będą ataki na cały rząd. Dlatego jest potrzebna mądrość, czujność i przede wszystkim zmiana w mediach, aby przekazywały Polakom prawdziwe informacje, a nie opowieści fantastycznych łże dziennikarzy będących na usługach przeciwników Polski.
 • Obudź się Polsko! 2015-11-14 16:44:30
  Obecne incydenty już nie są od Nas zależne, mamy wojnę w Europie, otwarte granice ułatwiają przemieszanie się osób stwarzających zagrożenie, czego dowodem są kolejne zamachy w Paryżu. Wschodnia Ukraina, próbujemy zacierać prawdziwe oblicze mordów ludzkich, bark wspólnego zdecydowanego odwetu w UE umacnia napastników. Na wiosnę rozpęta się najprawdopodobniej prawdziwe piekło, Syria ma tylko umocnić prawdziwego napastnika,tą wojnę Europa przegra, Putin był za słaby gospodarczo należało przeciwdziałać.Rząd PiS nie obroni Polaków, straciliśmy największego sprzymierzeńca z którym przez dziesiątki lat byliśmy skłóceni Niemców. Ukłony w kierunku Rządu Pani Ewy Kopacz, minął miesiące lub lata, jak ogłupiony naród Polski politykę zrozumie,podobnie jak z aferą masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin, społeczeństwo potrzebowało aż, dwóch lat oby zrozumieć że ich wydymali. Gdzie prawo własności, Konstytucja RP? Pozdrawiam!
 • Obudź się Polsko! 2015-11-14 16:25:12
  Obecne incydenty już nie są od Nas zależne, mamy wojnę w Europie, otwarte granice ułatwiają przemieszanie się osób stwarzających zagrożenie, czego dowodem są kolejne zamachy w Paryżu. Wschodnia Ukraina, próbujemy zacierać prawdziwe oblicze mordów ludzkich, bark wspólnego zdecydowanego odwetu w UE umacnia napastników. Na wiosnę rozpęta się najprawdopodobniej prawdziwe piekło, Syria ma tylko umocnić prawdziwego napastnika,tą wojnę Europa przegra, Putin był zaszłaby gospodarczo należało przeciwdziałać. Rząd PiS nie obroni Polaków, straciliśmy największego sprzymierzeńca z którym przez dziesiątki lat byliśmy skłóceni Niemców.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA