REKLAMA

Szymański: Donald Tusk chce reelekcji, ale nie szuka poparcia u polskiego rządu

  • Autor: GP
  • 18 stycznia 2017 09:46
Szymański: Donald Tusk chce reelekcji, ale nie szuka poparcia u polskiego rządu Konrad Szymański często towarzyszy polskim politykom w Brukseli. Jest częstym członkiem delegacji premier Beaty Szydło na szczyty Rady Europejskiej. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Konrad Szymański (wiceszef MSZ) jest zdania, że Donald Tusk chce reelekcji na stanowisko szefa Rady Europejskiej.
• Jednocześnie, polityk zaznaczył, że nie ma z jego strony komunikacji z Warszawą w tym temacie. - On w ostatnim czasie zachowuje się dziwnie - stwierdził wiceszef spraw zagranicznych.
• O Tusku i jego przyszłości ma rozmawiać z Angelą Merkel premier Beata Szydło. Do wizyty kanclerz w Polsce ma dojść w lutym.

Odpowiedzialny za polskie stanowisko w głównych sprawach europejskich, wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański skomentował sytuację Donalda Tuska. Przewodniczący Rady Europejskiej w maju skończy pracę na zajmowanym stanowisku. Jego przyszłość zdecyduje się w najbliższych miesiącach, może zostać wybrany na drugą kadencję.

- Myślę, że Donald Tusk będzie ponownie kandydował na szefa Rady Europejskiej - stwierdził Szymański w "Radiu ZET" w środę (18 stycznia). - W normalnych warunkach jak ktoś o coś zabiega, to zgłasza się, a tutaj nie ma śladu zainteresowania, czy zgłaszania jego kandydatury w procesie europejskim – dodał polityk.

Czytaj: Donald Tusk komentował kryzys sejmowy w Warszawie

Donald Tusk, o czym wcześniej w tym tygodniu informował Witold Waszczykowski, nie nawiązał żadnego kontaktu z polskim rządem w tym temacie. Szymański pytany o to, czego rząd oczekuje od Tuska mówił, że rada ministrów oczekuje "jakiejś poprawności" w kwestii kandydowania.

- On w ostatnim czasie zachowuje się dziwnie - skwitował Szymański. Decyduje się na "nerwowe reakcje" i nieprzychylne rządzącym komentarze.

Szymański ocenił, że Tusk „powinien być bardziej powściągliwy, jeżeli chodzi o komentowanie spraw wewnętrznych państw członkowskich UE i powinien trzymać się trochę bardziej jasno pewnej neutralności", bo tak się pełni odpowiedzialne funkcje.

Według Szymańskiego większość parlamentarna ma prawo czuć się nieswojo, kiedy jedyne sygnały zaniepokojenia z Brukseli płyną właśnie ze strony Polaka.

Czytaj: Beata Szydło nie cofa swojej krytycznej oceny poprzedników

O tym, jakie będą plany Tuska ma rozmawiać z kanclerz Angelą Merkel Beata Szydło. Merkel ma odwiedzić Polskę najprawdopodobniej w lutym. Relacje Tuska i Merkel są uważane za bardzo dobre, i gdyby nie poparcie kanclerz w 2014 roku, Tusk nie byłby w Brukseli.

Czytaj: Merkel zmienia kurs wobec migracji

- Zapytam Angelę Merkel, czy Donald Tusk będzie kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na szefa Rady Europejskiej - podkreśliła Szydło w środę (18 stycznia) w TVN 24.

Tuska w 2014 poparła Europejska Partia Ludowa (EPP), co dało mu możliwość objęcia teki szefa Rady Europejskiej. EPP to stowarzyszenie formacji centroprawicowych krajów europejskich. W jej skład wchodzi CDU, formacja Merkel. PO też jest częścią tej frakcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA