REKLAMA

Szymański: przyjmiemy uchodźców, gdy będą gwarancje bezpieczeństwa

 • Autor: PAP
 • 14 listopada 2015 14:09
Szymański: przyjmiemy uchodźców, gdy będą gwarancje bezpieczeństwa Ambasada Francji w Warszawie (fot. Twitter)

Polska przyjmie uchodźców, gdy będą gwarancje bezpieczeństwa, a te po zamachach terrorystycznych w Paryżu stoją pod znakiem zapytania – oświadczył w sobotę Konrad Szymański, który w rządzie Beaty Szydło ma być ministrem ds. europejskich.

Dziennikarze pytali Szymańskiego w sobotę w Warszawie, czy przyjmiemy uchodźców. "Przyjmiemy, jeżeli będziemy mieć gwarancje bezpieczeństwa. To jest kluczowy warunek, dziś został postawiony pod ogromnym znakiem zapytania w całej Europie" - odpowiedział.

Szymański dodał, że od czasu, gdy Unia Europejska decydowała o rozmieszczeniu uchodźców w Europie zmieniły się warunki polityczne. "Wyraźnie zmieniły się warunki polityczne względem tych, przy których podejmowano tę decyzję i warunek konieczny wykonania tej decyzji - czyli gwarancje bezpieczeństwa wszystkich osób, które będą objęte międzynarodową ochroną w Europie - dzisiaj są pod olbrzymim znakiem zapytania. Musimy je przywrócić, by wrócić do wykonywania tej decyzji" - powiedział.

W sobotę rano Szymański ocenił, że wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców.

"Krytykowane przez nas decyzje Rady UE o relokacji uchodźców i imigrantów do wszystkich krajów UE mają wciąż status obowiązującego prawa UE. Wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu nie widzimy jednak politycznych możliwości ich wykonania. Polska musi zachować pełną kontrolę nad swoimi granicami, nad polityką azylową i migracyjną" - napisał przyszły minister w tekście opublikowanym przez wPolityce.pl.

"Tragiczne wydarzenia w Paryżu pokazały słabość Europy. Mimo wzmacniania współpracy europejskich służb antyterrorystycznych po zamachach w Madrycie i Londynie, Europa jest wciąż narażona na skutecznie zadawane ciosy w niesymetrycznej wojnie z terroryzmem islamskim" - argumentował Szymański. Zwrócił uwagę, że do zamachów doszło "w bezpośrednim kontekście" kryzysu migracyjnego oraz francuskich bombardowań pozycji Państwa Islamskiego (IS) i pól naftowych kontrolowanych przez islamistów.

"Zamachy oznaczają konieczność jeszcze głębszej rewizji europejskiej polityki wobec kryzysu migracyjnego" - podkreślił Szymański

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Mateusz z Stargardu 2015-11-15 10:59:50
  Brawo Panie Konradzie, potrzeba nam takich odważnych polityków! Polityków którzy wiedzą co mówią i nie uginają się pod naciskiem. Dbając przede wszystkim o bezpieczeństwo rodaków. Dziękuję również w imieniu mojej rodziny. Wszyscy popierający przyjęcia "uchodźców" niech zadadzą sobie pytanie czy przyjęli by w tej chwili jedną losowo wybraną rodzinę pod własny dach i bez strachu i obaw o własną rodzinę (dzieci, żonę, siostrę, itd). Zachęcam do wyjazdu i wspierania Syryjczyków w ich kraju, miliony Europejczyków popierających imigrantów szybko rozstrzygnęło by wynik tamtejszej wojny. Wtedy ludzie żyjący w strachu przed terrorystami podszywającymi się pod uchodźców będą mogli żyć w spokoju we własnym kraju. Tylko dlaczego młodzi mężczyźni uciekają z Syrii? Przyjeżdżają do Europy, zamiast bronić własnego kraju, zostawiając tam kobiety i dzieci? Co z faktem że w zamachu brali udział terroryści imigranci którzy przyjechali z Syrii? Do myślenia dla wszystkich tych którzy powołują się na Boga, Testamenty i Wiarę! Wyjdźcie na ulicę i pomóżcie osobą biednym i potrzebującym jak przystało na Chrześcijanina i DOBREGO człowieka, zaproście bezdomnych chociaż na ciepły obiad do swojego domu, podzielą się odzieżą i jedzeniem, dajcie możliwość skorzystania z ciepłej kąpieli lub adoptujcie osierocone dziecko. Dajcie przykład tym którzy waszym zdaniem są "egoistyczni i źli". Nie zmuszając na siłę do tego samego innych! Bo uchodźców z krajów muzułmańskich nie chcemy przyjąć ze strachu o bezpieczeństwo własnej rodziny i ojczyzny.
 • Kaczor Donald 2015-11-14 16:16:33
  W tekście p. Szymańskiego i u p. Teodora brakuje wyraźnego odwołania się do genialnej myśli Jarosława Kaczyńskiego. Jak to powinno wyglądać pokazali p. Prezydent i p. Premier. Panie Teodorze proszę niezwłocznie złożyć stosowną samokrytykę, a na przyszłość pilnować się aby takich niedopatrzeń nie było.
 • Teodor 2015-11-14 14:34:31
  Konkretnie, odważnie i na temat. Brawo, takich ministrów potrzebuje Polska.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA