REKLAMA

Szymon Giżyński: komisje sejmowe nic nie zmienią w stanowisku PiS wobec Ślązaków

 • Autor: Michał Wroński
 • 18 stycznia 2016 13:28
Szymon Giżyński: komisje sejmowe nic nie zmienią w stanowisku PiS wobec Ślązaków Stanowisko PiS ws uznania Ślązaków za mniejszość etniczną jest i było jednoznacznie negatywne (Fot. : RAŚ)

• Poseł Szymon Giżyński stawia sprawę jasno: ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych nie leży w polskim interesie.
• Obiecaliśmy jednak, że będziemy szanować wszystkie obywatelskie projekty, niezależnie od naszego stosunku do nich - przypomina zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
• W piątek (15 stycznia) nad projektem ustawy odbyła się w sejmie burzliwa debata.

Podczas piątkowego (15 stycznia) posiedzenia sejmu posłowie zadecydowali o skierowaniu do dalszych prac w komisjach obywatelskiego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Zakładał on dopisanie do tejże ustawy śląskiej mniejszości etnicznej. Kluby PSL i Kukiz’15 złożył wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, posłowie PiS, PO oraz Nowoczesnej byli zdania, że projekt należy odesłać do komisji. Postawa PiS wzbudziła zastanowienie wśród części obserwatorów, pojawiły się nawet sugestie, czy aby jednak PiS nie zamierza sprawić Ślązakom niespodziewanego prezentu. Zapytaliśmy o to posła Szymona Giżyńskiego (PiS), zastępcę przewodniczącego sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

poseł Szymon Giżyński (fot.www.parlamentarny.pl)

Część osób spodziewała się, że PiS złoży wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych w pierwszym czytaniu. Tak się jednak nie stało, choć wasze stanowisko wydawało się jednoznacznie negatywne. Czyżby jednak uległo ono zmianie?

Szymon Giżyński: Nie. Nic się nie zmieniło. Nasze stanowisko jest i było jednoznacznie negatywne. Moje wystąpienie pokazało kompletny fałsz argumentacji, którą przedstawił Jerzy Gorzelik (lider Ruchu Autonomii Śląska – przyp. red.). Tam nie było ani jednego sensownego faktu. I to jest oficjalne stanowisko naszego klubu. Ustawa w takim kształcie nie leży w polskim interesie. Ona jest obraźliwa dla polskich Ślązaków, a innych nie ma.

A jednak nie wystąpiliście o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu jak zrobił to PSL i Kukiz’15. Dlaczego?

- Na początku tej kadencji obiecaliśmy, że będziemy szanować wszystkie obywatelskie projekty, niezależnie od naszego stosunku do nich. I dlatego także w tym przypadku będziemy cedować ten projekt do pracy w komisji, mimo że z powodów pryncypialnych całkowicie się z nim nie zgadzamy. Robimy to z zaciśniętymi zębami, ale skoro obiecaliśmy szanować wszystkie obywatelskie projekty , to tego będziemy się trzymać.

I na etapie prac w komisji nie ma miejsca na żaden kompromis?

- Tu nie będzie żadnego kompromisu, bo kompromis to fikcja antypolska. A my na taką fikcję nie możemy się zgodzić.

A zatem gdy przyjdzie do głosowania, to zagłosujecie przeciwko ustawie?

- Tak jest, na pewno będziemy głosować za jej odrzuceniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • KakS 2016-01-20 08:06:54
  Nie ma czegoś takiego jak "polscy Ślązacy" są tylko Ślązacy.
 • BIAŁY 2016-01-19 14:45:03
  Panie pośle jeżeli w wystąpieniu Pana Gorzelika"nie było ani jednego sensownego faktu " to chyba słuchaliśmy dwóch różnych wystąpień. Na kłopoty ze słuchem -laryngolog. Radzę zapisać się już bo są odległe terminy.
 • Gorol 2016-01-19 00:25:04
  Pan Giżyński nie wie, że Ślązacy mieszkają także w kraju morawsko- śląskim i nie są Polakami? Więc nie jest prawdą, że nie ma innych Ślązaków niż polscy...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA