REKLAMA

Szyszko: Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla człowieka

  • Autor: PAP/AT
  • 06 grudnia 2016 08:05
Szyszko: Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla człowieka Minister środowiska zaznaczył, że ptasia grypa powoduje znaczące szkody dla zamkniętych hodowli drobiu (Jan Szyszko, fot.facebook.com/prof.JanSzyszko)

• W województwie lubuskim wykryto ognisko ptasiej grypy.
• Ptasia grypa to wirus, który nie jest szkodliwy dla zdrowia i życia człowieka, a jednocześnie jest morderczy dla zamkniętych hodowli drobiu - powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Minister Szyszko zwrócił uwagę, że wirus ptasiej grypy towarzyszy dziko żyjącym ptakom. "Ptaki wykluwają się z jaj, żyją, chorują, zdrowieją i w końcu zdychają. Ten wirus związany jest z tymi ptakami, które występują w Polsce na stałe, jak również z tymi, które migrują" - powiedział.

Minister środowiska zaznaczył także, że ptasia grypa powoduje znaczące szkody dla zamkniętych hodowli drobiu, gdzie panują specyficzne warunki.

„W ramach tego, aby produkować jak najtaniej i jak najszybciej, opracowano technologie, które zmierzają ku temu, żeby uzyskiwać duży zysk, hodując w zamkniętych pomieszczeniach, klatkach, przy stałej temperaturze i wilgotności oraz przy karmieniu paszami opartymi o genetycznie modyfikowane organizmy. I w tych miejscach ta choroba dziesiątkuje, powodując ogromne straty dla producentów" - dodał.

Czytaj też: Ptasia grypa. Wojewoda uspokaja: Sytuacja jest pod kontrolą

Szyszko podkreślił również, że najlepszą metodą eliminowania ogniska ptasiej grypy, jest usunięcie chorego stada, w którym wykryto wirusa.

„Musimy zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby. Trzeba błyskawicznie wyeliminować to stado, które zostało zarażone. Należy również pomóc tym, którzy ponoszą straty, czyli hodowcom" - powiedział minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA