REKLAMA

Tarcza antyrakietowa wstępnie gotowa. NATO wkracza do cyberprzestrzeni

  • Autor: PAP/MIW
  • 08 lipca 2016 19:48
Tarcza antyrakietowa wstępnie gotowa. NATO wkracza do cyberprzestrzeni Członkowie NATO zostali zobowiązani do wzmocnienie swej własnej obrony cybernetycznej. (Fot. : pixabay.com)

Szczyt NATO uznał wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej - poinformował sekretarz Generalny NATO Jens Soltenberg.

W praktyce oznacza to oficjalne przejęcie przez NATO od USA kontroli nad komponentem systemu obrony przeciwrakietowej, znajdującym się w Rumunii, gdzie zainstalowano baterię pocisków SM-3 w wersji lądowej (Aegis Ashore).

Stoltenberg podkreślił, że tarcza antyrakietowa będzie w stanie zareagować na zagrożenia spoza Europy. Dodał, że ważne jest to, by budowany system pozwolił m.in. na skuteczną obronę.

Powiedział również, że największą odpowiedzialnością NATO jest ochrona "naszych obywateli". Jak podkreślił istotne przy tym jest "wspólne działanie, lepsza współpraca, lepsze planowanie i działanie". Dodał, że istotna jest też lepsza wymiana informacji i współpraca między krajami.

Jens Stoltenberg poinformował także, że przywódcy zebrani na szczycie NATO uznali cyberprzestrzeń za nową strefę działań operacyjnych.

- Uznaliśmy cyberprzestrzeń jako nową sferę działań operacyjnych, taką jak przestrzeń powietrzna, morze i ląd. To oznacza lepszą ochronę naszej łączności, naszych misji i operacji, a także więcej uwagi położonej na ćwiczenia i planowanie w tym zakresie - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu.

Według Stoltenberga to oznacza, że NATO wzmacnia swoją kolektywną obronę we wszystkich obszarach.

- Sojusznicy zostali też zobowiązani do wzmocnienie swej własnej obrony cybernetycznej oraz wymiany informacji i najlepszych praktyk - podkreślił szef Sojuszu.

Według szacunków NATO doświadcza codziennie około 200 milionów incydentów w swoich sieciach cybernetycznych oraz 200 poważnych prób wtargnięcia do sieci każdego miesiąca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA