REKLAMA

Temat aborcji wraca do Sejmu. W projekcie zakaz przerywania ciąży i tabletka "dzień po"

  • Autor: GP
  • 12 grudnia 2016 11:50
Temat aborcji wraca do Sejmu. W projekcie zakaz przerywania ciąży i tabletka "dzień po" W Polsce temat aborcji wywołuje skrajne emocje zarówno po prawej, jak i po lewej stronie sceny politycznej. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Do Sejmu wpłynął projekt zmiany prawa aborcyjnego. Sejmowa komisja petycji ma się nim zająć w styczniu 2017 r.
• To projekt zakazujący przerywania ciąży i wprowadzający restrykcje dotyczące tzw. tabletki "dzień po".
• Projekt może być koleją odsłoną debaty o aborcji w Polsce.

- W styczniu komisja do spraw petycji rozpatrzy projekt Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, który przewiduje całkowity zakaz przerywania ciąży - napisała "Gazeta Wyborcza" w poniedziałek (12 grudnia). Wedle ustaleń gazety w nowej propozycji znalazły się zapisy, które mogą być analogiczne do propozycji odrzucanej przez Sejm na jesieni br.

Zgodnie z propozycją Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia "kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech".

Projekt zawiera także zakaz sprzedaży środków wczesnoporoonych i tabletki "dzień po" - tj. specyfiku medycznego zażywanego po stosunku.

Sejm przygotowuje harmonogramy swojej pracy na styczeń 2017 roku. Przewidziano w tym miesiącu dwa posiedzenia izby niższej.

Program XXXII posiedzenia, ostatniego posiedzenia Sejmu w 2016, przeczytasz tutaj

Czarne protesty

Jesienią posłowie rozstrzygali o dwóch propozycjach dotyczących prawa aborcyjnego w Polsce. Były to dwa projekty obywatelskie, pierwszy fundacji Pro - Prawo do Życia restrykcyjnie traktował temat aborcji i zakazywał tej procedury, drugi środowisk feministycznych liberalizował to zagadnienie w Polsce.

Projekt liberalizujący posłowie odrzucili po pierwszym czytaniu, restrykcyjny także nie został dopuszczony do dalszych prac w Sejmie. Odrzucono go po drugim czytaniu. Nim do tego doszło przez polskie miasta przetoczył się tzw. "czarny protest" kobiet, przeciwko zakazowi aborcji.

W Polsce obowiązuje ustawa z początku lat 90. XX wieku, nazywana "kompromisem aborcyjnym", która dopuszcza przerwanie ciąży w trzech przypadkach: ciąży z gwałtu lub kazirodztwa, ciąży zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety i gdy płód ma nieodwracalne schorzenia, które nie dają szansy na przeżycie dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Tata 2 dzieci :-) 2016-12-12 12:14:09
    Do tata 3 dzieci :): Zakaz aborcji to zbrodnia na żywym i świadomym człowieku w imię motywowanej ideologicznie obrony zlepka komórek. Dużo więcej tragedii wynika z urodzenia niepełnosprawnych lub wręcz niezdolnych do życia dzieci niż z aborcji. Księża i obrońcy życia bardzo walczą dopóki takie dziecko się nie urodzi, później matka zostaje sama a księżulo wsiada w swojego merola i jedzie na następną demonstrację w obronie życia. Na szczęście klerokracja nie ma wiele do gadania i 100 metrów za naszą świętą granicą można wszystko sprawnie załatwić bez potrzeby tłumaczenia czegokolwiek.
  • tata 3 dzieci :) 2016-12-12 11:59:16
    Aborcja to zbrodnia na niewinnym człowieku!!! STOP aborcji!!! Wystarczy popatrzeć na żyjącego człowieka na usg w pierwszych tygodniach życia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA