REKLAMA

Teresa Czerwińska: Przepisy podatkowe powinny być krótsze i jaśniejsze

  • Autor: PAP/AT
  • 01 lutego 2018 08:40
Teresa Czerwińska: Przepisy podatkowe powinny być krótsze i jaśniejsze Podatnik powinien mieć poczucie, że przepisy są dla niego przyjazne - powiedziała minister (Teresa Czerwińska, fot.twitter.com/MF_GOV_PL)

Podatnik powinien mieć poczucie, że przepisy są dla niego przyjazne. Z tego też względu rozpoczęliśmy prace koncepcyjne nad nowymi ustawami o podatkach dochodowych - zapowiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

  • Ministerstwo Finansów w najbliższym roku skupi się na "polityce trzech P", czyli: przejrzystości, prostocie i przyjazności systemu podatkowego.
  • Obok działań uszczelniających musimy dokonać przeglądu już istniejących regulacji podatkowych, na przykład w zakresie ordynacji.
  • Rząd startuje też ze wsparciem oszczędności emerytalnych.
  • Projekt ustawy wprowadzającej Pracownicze Plany Kapitałowe w połowie lutego trafi do konsultacji społecznych - zapowiedziała Czerwińska.

Minister wyjaśniła, że resort w najbliższym roku skupi się na "polityce trzech P", czyli: przejrzystości, prostocie i przyjazności systemu podatkowego. "Obok działań uszczelniających musimy dokonać przeglądu już istniejących regulacji podatkowych, na przykład w zakresie ordynacji" - mówiła minister w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Dodała, że resort będzie intensyfikował działania w kierunku stworzenia nowej ordynacji.

Czerwińska zaznaczyła w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że podatnik powinien mieć poczucie, że przepisy są dla niego przyjazne. "Z tego też względu rozpoczęliśmy prace koncepcyjne nad nowymi ustawami o podatkach dochodowych" - tłumaczyła. Resort chciałby stworzyć regulacje, które będą "nowoczesne, nadążające za nowymi trendami w zakresie digitalizacji".

Pytana, czy projekt ordynacji przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Podatkowego zostanie zmodyfikowany Czerwińska przyznała, że ministerstwo finansów będzie proponowało poprawki do projektu. Zdaniem minister przepisy podatkowe powinny być krótsze i "jaśniejsze". "Chcemy wyeliminować mnóstwo nadregulacji, które pojawiły się w ostatnich latach" - tłumaczyła w wywiadzie dla "DGP". Zapowiedziała także plan stworzenia "nowej instytucji rzecznika praw podatnika".

Czytaj też: Pracownicze Plany Kapitałowe ratunkiem przed wtórnym ubóstwem emerytów

Na pytanie, czy rozpoczęcie w lutym konsultacji gwarantuje, że ten projekt wejdzie w życie 1 lipca 2018 roku Czerwińska odpowiedziała, że będzie "orędownikiem szybkich prac nad nim"".

Czerwińska mówiąc o drugim elemencie Planu Budowy Kapitału, a więc o zmianach w OFE, podkreśliła, że "jest w trakcie opracowywania". "Rozmawiamy o nim w tej chwili z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej" - dodała. "Nie chcę mówić o terminach, ale na pewno nie będzie gotowy w połowie lutego" - podkreśliła.

Minister zapytana, czy w kontekście prac nad APK myśli już o budżecie na rok 2019, odpowiedziała, że resort chciałby "przyspieszyć prace nad budżetem na kolejny rok". "Już w zasadzie się za nie zabieramy" - dodała. "Do połowy marca mamy dostać w miarę pełne dane od dysponentów budżetowych i będziemy nad nimi pracować" - mówiła minister.

"Planujemy, że pod koniec kwietnia zapoznamy premiera i Radę Ministrów z ramowymi założeniami do budżetu" - zapowiedziała w wywiadzie Czerwińska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA