REKLAMA

Terroryści będą skuteczniej cenzurowani. Rejestry karne dla wszystkich krajów UE

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 26 marca 2016 07:30
Terroryści będą skuteczniej cenzurowani. Rejestry karne dla wszystkich krajów UE Bracia el-Bakraoui oraz Najim Laachraoui dokonali zamachu w Brukseli. UE chce europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS) (fot. mat.pras.)

• Kraje UE doszły do wniosku, że wobec rosnącej fali terroryzmu, możliwości swobodnego przemieszczania się ludności trzeba rozszerzyć i usprawnić działania systemu wymiany informacji, więc powstała nowa dyrektywa.
• Rząd polski popiera projekt gromadzenia informacji o popełnianych przestępstwach przez obywateli i wymieniania ich między krajami członkowskimi.

Już pierwsze analizy serii zamachów terrorystycznych, które 22 marca wstrząsnęły Belgią wykazały, że walka z terroryzmem byłaby bardziej skuteczna, gdyby współpraca państw UE w zakresie wymiany informacji o terrorystach i przestępstwach była bardziej dostępna. UE nie ma wątpliwości co do konieczności usprawnienia tego systemu. Parlament Europejski i Rada przedstawiły nową dyrektywę odnoszącą się do wymiany informacji dotyczących obywateli państw trzecich oraz europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS).

By łatwiej zwalczać terroryzm

Łukasz Zbonikowski (PiS) uważa, że projekt nowej dyrektywy jest efektem swobodnego przepływu ludzi, ruchów migracyjnych, nasilających się aktów terroryzmu. - Kraje członkowskie doszły do wniosku, że trzeba rozszerzyć i usprawnić działania istniejącego systemu wymiany informacji (ECRIS) poprzez włączenie do niego informacji z rejestrów karnych zarówno obywateli UE jak i obywateli państw trzecich – twierdzi poseł Zbonikowski.

Według posła chodzi o to, by gromadzić i wymieniać informacje o popełnianych przestępstwach przez obywateli między krajami członkowskimi.

Czytaj też: Ustawa antyterrorystyczna znacznie poszerzy uprawnienia ABW

- Popieramy ten projekt, który ma na celu poprawienie skuteczności zwalczania przestępczości, w tym tej najbardziej niebezpiecznej, tj. terroryzmu. Odzwierciedla on kierunek działań postulowanych przez Polskę w sprawach związanych z walką z terroryzmem – mówił o stanowisku rządu w tej sprawie Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w MS.

Ważne nowelizacje

Warchoł stwierdził też, że ułatwi on skuteczną wymianę informacji między krajami UE, a konkretnie danych zawartych w krajowych rejestrach karnych.

Dyrektywa zakłada, że każdy kraj UE może poprosić o stosowne informacje z systemu innego państwa, tudzież odpowiednikach takiego rejestru w innych krajach. Każdy kraj UE może zarówno poprosić o informacje z systemu innego państwa, jak i takie informacje przesyła do postępowań prowadzonych w innych krajach.

Projekt przewiduje zmiany mające na celu dodawanie obywatelstwa osoby skazanej do danych w rejestrze karnym. Wprowadza dla państwa członkowskiego obowiązek przechowywania informacji z rejestru karnego i przekazywanie państwom członkowskim indeksu zawierającego dane dotyczące obywateli państw trzecich, w tym odcisków palców, będące jednym z najskuteczniejszych sposobów identyfikacji obywateli. W szczególności tych spoza UE, których dokumenty często są wątpliwej jakości, albo trudne do ustalenia.

Nowością wgląd do rejestrów skazanych

Żeby usprawnić korzystanie z gromadzonych danych zostanie tworzona skrzynka dostępowa, przez którą każdy kraj członkowski będzie mieć elektroniczny wgląd do krajowych rejestrów karnych, ale także rejestrów skazanych .

Cele i efekty, jakich Polska spodziewa się po rozszerzeniu zakresu działania ECRIS, są przez nas tak samo oczekiwane, jak przez wszystkie państwa UE. Przede wszystkim to zgodne z interesem państwa polskiego. Będziemy popierać wszelkie działania, które służyć będą bezpieczeństwu, tak, jak przekazywanie danych przez państwa, dzięki czemu, organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości będą miały do nich łatwiejszy dostęp – podkreśla poseł Zbonikowski.

Czytaj też: Niemiecki komentarz do sprawy polskiego TK skupia się na osobie sędziego Rzeplinskiego

Rząd ma do dyrektywy jedno zastrzeżenie. - Uważamy, że dwunastomiesięczny termin przewidziany na transpozycję tego prawa UE może być zbyt krótki, biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia działań legislacyjnych, a także modernizacji systemu informatycznego krajowego rejestru karnego w celu dokonania łączności z bazą AFIS i możliwości przesyłania danych do indeksu osób – obawia się wiceminister Warchoł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA