REKLAMA

"The Guardian" ocenia rok rządu PiS. I ostrzega liberałów

 • Autor: GP
 • 26 października 2016 09:04
"The Guardian" ocenia rok rządu PiS. I ostrzega liberałów "The Guardian" komentuje i informuje o wydarzeniach na świecie od 1821 roku. (fot.:Michael Brunton-Spall/flickr.com/CC BY 2.0)

• Brytyjski periodyk skomentował rok rządów PiS w Polsce. Gazeta kreśli historię rządu Beaty Szydło, podkreślając jego trudności w polityce zagranicznej.
• Jednocześnie za mało prawdopodobne uważa oddanie władzy przez PiS w bliskiej przyszłości, bo partia jest popularna nad Wisłą.
• Sukces partii Jarosława Kaczyńskiego "The Guardian" przedstawia jako ostrzeżenie dla liberalnych partii na całym kontynencie.

Brytyjska, opiniotwórcza gazeta "The Guardian" opublikowała obszerny komentarz do roku rządów PiS nad Wisłą. Z materiału wybrzmiewa oferta socjalna PiS, poróżnienie stanowisk rządu w Warszawie z Europą i fakt, że mimo spadającego poparcia PiS nadal jest liderem w politycznym wyścigu o sympatie Polaków.

Materiał w angielskiej gazecie zaczyna się nakreśleniem tła zwycięstwa PiS i przytacza wynik wyborczy z 25 października 2015 roku. PiS wygrało z wynikiem 37 proc. poparcia. - Od tego czasu - pisze "The Guardian" - partia rządząca znalazła się pod silną krytyką zachodnich mediów i instytucji za demontowanie demokracji, ograniczanie wolności obywatelskich, kontrolę mediów, upolitycznienie służby cywilnej.

Wybierz w naszym plebiscycie posła roku 2016

Komentator podkreślał, że to wszystko wszczęło procedurę ochrony praworządności w Unii, z ramienia Komisji Europejskiej. Po czym przytacza osiągnięcia socjalne PiS, w tym program 500 plus. To, a także fakt, że PiS odwołał się do Polaków poszkodowanych w trakcie transformacji "The Guardian" uznał za przyczyny wysokiej popularności partii.

Beata Szydło jest premierem RP od listopada 2015 roku. "The Guardian" podkreśla, że jest ona łagodniejszą twarzą PiS w opozycji do lidera partii, Jarosława Kaczyńskiego. (źródło: KPRM/domena publiczna)

- Kilka lat temu żaden polski rząd nie mógłby sobie pozwolić na otwarte starcie z Unią Europejską - oceniał dalej dziennik. - Zachodnia opinia nie ma już w Polsce takiej siły przebicia wśród konserwatywnej większości jaką miała. To jeden z najbardziej widocznych elementów umysłowej zmiany w podejściu Polski i Polaków do Zachodu. To wręcz nowa era - konkludował autor komentarza.

"The Guardian" przewiduje, że Zachód musi przyzwyczaić się do faktu, że Polską rządzi PiS. A tym samym sukces partii musi być ostrzeżeniem dla liberalnych i lewicowych środowisk Europy.

- Ignorowanie rzeczywistości nie sprawi, że odejdzie w cień - tymi słowami kończy się materiał. - Przeciwnie, bez odpowiedniej reakcji dynamika zmian może doprowadzić, że obudzimy się w Europie w której partie takie jak Prawo i Sprawiedliwość, są główną siłą polityczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA