REKLAMA

"The Guardian" ocenia rok rządu PiS. I ostrzega liberałów

  • Autor: GP
  • 26 października 2016 09:04
"The Guardian" ocenia rok rządu PiS. I ostrzega liberałów "The Guardian" komentuje i informuje o wydarzeniach na świecie od 1821 roku. (fot.:Michael Brunton-Spall/flickr.com/CC BY 2.0)

• Brytyjski periodyk skomentował rok rządów PiS w Polsce. Gazeta kreśli historię rządu Beaty Szydło, podkreślając jego trudności w polityce zagranicznej.
• Jednocześnie za mało prawdopodobne uważa oddanie władzy przez PiS w bliskiej przyszłości, bo partia jest popularna nad Wisłą.
• Sukces partii Jarosława Kaczyńskiego "The Guardian" przedstawia jako ostrzeżenie dla liberalnych partii na całym kontynencie.

Brytyjska, opiniotwórcza gazeta "The Guardian" opublikowała obszerny komentarz do roku rządów PiS nad Wisłą. Z materiału wybrzmiewa oferta socjalna PiS, poróżnienie stanowisk rządu w Warszawie z Europą i fakt, że mimo spadającego poparcia PiS nadal jest liderem w politycznym wyścigu o sympatie Polaków.

Materiał w angielskiej gazecie zaczyna się nakreśleniem tła zwycięstwa PiS i przytacza wynik wyborczy z 25 października 2015 roku. PiS wygrało z wynikiem 37 proc. poparcia. - Od tego czasu - pisze "The Guardian" - partia rządząca znalazła się pod silną krytyką zachodnich mediów i instytucji za demontowanie demokracji, ograniczanie wolności obywatelskich, kontrolę mediów, upolitycznienie służby cywilnej.

Wybierz w naszym plebiscycie posła roku 2016

Komentator podkreślał, że to wszystko wszczęło procedurę ochrony praworządności w Unii, z ramienia Komisji Europejskiej. Po czym przytacza osiągnięcia socjalne PiS, w tym program 500 plus. To, a także fakt, że PiS odwołał się do Polaków poszkodowanych w trakcie transformacji "The Guardian" uznał za przyczyny wysokiej popularności partii.

Beata Szydło jest premierem RP od listopada 2015 roku. "The Guardian" podkreśla, że jest ona łagodniejszą twarzą PiS w opozycji do lidera partii, Jarosława Kaczyńskiego. (źródło: KPRM/domena publiczna)

- Kilka lat temu żaden polski rząd nie mógłby sobie pozwolić na otwarte starcie z Unią Europejską - oceniał dalej dziennik. - Zachodnia opinia nie ma już w Polsce takiej siły przebicia wśród konserwatywnej większości jaką miała. To jeden z najbardziej widocznych elementów umysłowej zmiany w podejściu Polski i Polaków do Zachodu. To wręcz nowa era - konkludował autor komentarza.

"The Guardian" przewiduje, że Zachód musi przyzwyczaić się do faktu, że Polską rządzi PiS. A tym samym sukces partii musi być ostrzeżeniem dla liberalnych i lewicowych środowisk Europy.

- Ignorowanie rzeczywistości nie sprawi, że odejdzie w cień - tymi słowami kończy się materiał. - Przeciwnie, bez odpowiedniej reakcji dynamika zmian może doprowadzić, że obudzimy się w Europie w której partie takie jak Prawo i Sprawiedliwość, są główną siłą polityczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA