REKLAMA

TK: Śledztwo wobec Rzeplińskiego jednych oburza, innych dziwi

  • Autor: GP
  • 19 sierpnia 2016 10:54
TK: Śledztwo wobec Rzeplińskiego jednych oburza, innych dziwi Sędzia Andrzej Rzepliński, którego działania będzie analizować prokuratura w grudniu skończy pracę w Trybunale. (fot.:Bartłomiej Cacko/BTK/trybunal.gov.pl)

• Śledztwo wobec szefa Trybunału Konstytucyjnego (TK) prowokuje polityków do oskarżeń.
• Monika Rosa z Nowoczesnej nazywa działania prokuratury represjami.
• Publicyści natomiast są zmieszani lub zażenowani sięganiem po tak ostre określenia.

W czwartek (18 sierpnia), wraz z wejściem w życie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (TK), śledczy w Katowicach zostali zobowiązani do sprawdzenia, czy ustawy nie złamał szef TK, Andrzej Rzepliński.

Sędzia wobec działań prokuratury wystosował list do mediów, w którym ocenia, że nie ma podstaw prawnych do sprawdzania przez katowickich śledczych jego działań. - Prokuratura nie jest kompetentna do kontroli orzeczeń Trybunału, ani sposobu ich wykonywana przez Prezesa Trybunału - pisze Rzepliński w korespondencji do mediów.

Już w czwartek temat stał się obiektem żywego zainteresowania mediów i polityków. Zwłaszcza opozycja dostrzegła w nim kolejną odsłonę walki PiS z Trybunałem, co więcej mówiła wręcz o nagonce Zbigniewa Ziobry (prokuratora generalnego) na prezesa Trybunału.

- Skończyły się Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek wyjechał z Polski. Więc zakończył się także okres miłosierdzia i dobroci dla opozycji i osób sprzeciwiających się jedynowładztwu prezesa Jarosława Kaczyńskiego - mówiła w czwartek w Sejmie Monika Rosa z Nowoczesnej. - Prezes Rzepliński będzie musiał odpowiadać przed prokuraturą za swoje działania, za stanie na straży państwa prawa. Będzie odpowiadał, bo sprzeciwił się prezesowi Kaczyńskiemu.

Czytaj: Andrzej Rzepliński twierdzi, że jego konflikt z niedopuszczonym do orzekania sędzią to "fałszerstwo"

Głos zabrali też dziennikarze w sieci.

Stanisław Janecki, na stronach portalu wpolityce.pl stwierdza, że wołanie opozycji o represjach ze strony władzy nie ma pokrycia w faktach.

- Gdy do grona tęskniących za aresztowaniami i przygotowujących się do tworzenia konspiracji oraz partyzantki dołączył prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński stało się jasne, że istnieje wielkie oczekiwanie, żeby pisowski reżim przestał się wreszcie ociągać i obcyndalać. Tymczasem reżim nic nie robi i bimba sobie z oczekiwań tych zacnych ludzi, przez co wielu z nich nie może zostać bohaterami i męczennikami demokracji.

Odmiennego zdania jest Leszek Balcerowicz.

 Na Facebooku słowa oburzenia opublikowała w tym temacie też Eliza Michalik, dziennikarka Radia Dla Ciebie. - Wystąpienie prokuratury przeciw profesorowi Rzeplińskiemu to test - PiS sprawdza, jak daleko może się posunąć.

W komentarzu do sprawy Krzysztofa Burnetko, opublikowanym w Polityce podnoszony jest inny element postępowania wobec sędziego TK. Dziennikarz i publicysta zaznacza, że śledczy nie ujawnili dlaczego sprawą się zajęto. Prokuratura ograniczyła się do wydania oświadczenia, w którym mówi o wszczęciu postępowania "w oparciu o zawiadomienia o przestępstwie złożone przez różne osoby fizyczne, jak i prawne".

- Oznacza to w praktyce, że nieznany z nazwiska i, co ważniejsze, stażu prokurator – nazwijmy go zatem Pipsztyckim – będzie prowadził postępowanie nie tylko nawet przeciwko prezesowi Trybunału Konstytucyjnego, ale de facto i tym sędziom, którzy uznali wybór owych osób za sprzeczny z prawem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Zeghar 2016-08-21 10:07:29
    Ja też się dziwię. Dlaczego dopiero teraz prokuratura się zabrała za śledztwo z zakresu kodeksu pracy? Zgłoszeń było już za dużo, żeby je ignorować?
  • Ula 2016-08-20 21:58:10
    Pan i WŁADCA-ABSOLUTNY!!! Moja racja i koniec!!!? Nie liczy się z WLADZĄ USTAWODAWCZĄ (sejm,senat,prezydent)!!!!.. PeO już Dawno z GÓWNEM zrobiłbo by PORZĄDEK!!! I TVN 24 z wyborczą WYTŁUMACZYŁA by POLAKÓW za co i DLACZEGO!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA