REKLAMA

Tomasz Latos: System opieki zdrowotnej będzie naprawiany. 500 mld zł w ciągu 10 lat

  • Autor: PAP/AT
  • 22 listopada 2017 12:25
Tomasz Latos: System opieki zdrowotnej będzie naprawiany. 500 mld zł w ciągu 10 lat 500 mld zł na ochronę zdrowia w najbliższych 10 latach (fot.pixabay.com)

Przepisy projektu ustawy zwiększającego nakłady na ochronę zdrowia zapewniają dodatkowe 500 mld zł na leczenie w najbliższych 10 latach - podkreślił w Sejmie Tomasz Latos (PiS) przedstawiając stanowisko klubu ws. projektu.

Latos poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość poprze regulację. Gratulował szefowi MZ Konstantemu Radziwiłłowi, że udało mu się doprowadzić do ustawowego zagwarantowania wzrostu środków. "Ma pan zaszczyt być tym ministrem, który po wielu latach przedstawia (…) historyczną ustawę, w sposób ustawowy zwiększający nakłady na ochronę zdrowia" - powiedział.

Przyznał, że "cały czas daleko jesteśmy od magicznej bariery 6 proc. PKB (nakładów na opiekę zdrowotną - red.) i tego, o czym wszystkie środowiska medyczne i środowisko PiS od lat mówiło". Zaznaczył jednak, że w tym roku nakłady już są większe.

"Teraz jest ustawa, która będzie gwarantowała wzrost nakładów; podkreślmy: minimalny wzrost" - powiedział Latos. Dodał, że jest on ograniczony możliwościami gospodarczymi.

Czytaj też: Radziwiłł o reformie służby zdrowia, likwidacji NFZ i płatnych wizytach u lekarzy

Podkreślił, że przyjęcie przepisów oznacza 500 mld zł dodatkowych pieniędzy w systemie w ciągu dekady, a jednocześnie system opieki zdrowotnej będzie naprawiany.

"Całe środowisko mówiło, że trzeba zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia, tak całe środowisko medyczne mówiło także o tym, że system w wielu miejscach jest nieracjonalny, źle funkcjonuje; że dochodzi do marnotrawienia środków; że trzeba dokonać korekt by pieniądze były wydatkowane bardziej efektywnie" - wskazał. "Trzeba te dwa procesy przeprowadzić równolegle - naprawa systemu (…) i dofinansowanie" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA