REKLAMA

Tombarkiewicz: Zmiany prawne zagwarantują wszystkim dostęp do leczenia bólu

  • Autor: PAP/JS
  • 20 października 2016 17:04
Tombarkiewicz: Zmiany prawne zagwarantują wszystkim dostęp do leczenia bólu Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia (Fot. NIGRiR)

Resort zdrowia planuje zmiany w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które zagwarantują wszystkim chorym prawo do leczenia bólu – zapowiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz na konferencji prasowej w Warszawie.

Tombarkiewicz przypomniał, że obecnie w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (w art. 20 ust. 2) jest zapis, który gwarantuje prawo łagodzenia bólu jedynie pacjentom w stanie terminalnym. Zgodnie z propozycją resortu w art. 20 w punkcie pierwszym ma się pojawić zdanie: "Pacjent ma prawo do leczenia bólu", które będzie oznaczać, że jest to prawo każdego chorego, który cierpi z bólu. W punkcie drugim natomiast znajdzie się zapis, że placówka udzielająca świadczeń zdrowotnych jest obowiązana dokonywać oceny stopnia natężenia bólu, leczyć go i monitorować skuteczność tego leczenia.

Według Tombarkiewicza propozycja tych zmian będzie niedługo procedowana. "Zmiany w ustawie o prawach pacjenta to kwestia, myślę, jakichś trzech miesięcy" - ocenił. Dodał, że liczy, iż uda się je wprowadzić dość szybko, gdyż zmiany proponowane przez resort w tej ustawie nie są bardzo kontrowersyjne. "Mam nadzieję, że taki zapis, który da podstawy do dalszych rozporządzeń ministerialnych, będzie dobrym kierunkiem zmian, na co na pewno liczą pacjenci" - powiedział.

Jak wyjaśnił wiceminister, do tej pory nie było prawnego obowiązku leczenia bólu u każdego pacjenta, a taka zmiana da pacjentom podstawę do kierowania skarg do Rzecznika Praw Pacjenta.

Czytaj też: MZ: We wrześniu seniorom wydano ponad 2,7 mln opakowań bezpłatnych leków

"Jeżeli wprowadzimy te zmiany do ustawy, a następnie za tym pójdą rozporządzenie i zmiany wymogów odnośnie lekarzy rodzinnych, jeżeli do tego dołożymy kampanię edukacyjną (...), to myślę, że te skoordynowane działania doprowadzą do korzystnych i bardzo potrzebnych efektów" - ocenił Tombarkiewicz. Zapowiedział też, że ministerstwo zdrowia planuje wprowadzić umiejętność lekarską z medycyny bólu dla lekarzy.

"Jesteśmy też bardzo otwarci na rozszerzanie gamy refundowanych leków przeciwbólowych i zwiększenie ich dostępności nie tylko dla pacjentów cierpiących na ból nowotworowy. Obecnie jesteśmy w trakcie procedowania takich zmian" - poinformował wiceminister. Wyjaśnił, że prowadzone są rozmowy i negocjacje cenowe z producentem przeciwbólowego leku opioidowego, który nie powoduje zaburzeń funkcji jelit i ich niedrożności. "Jest podpisana decyzja o przedłużaniu refundacji tego leku w rozszerzonym zakresie, ale w dalszym ciągu w bólu nowotworowym, natomiast (...) mam nadzieję, że uda nam się doprowadzić do tego, żeby lek był refundowany także w chorobach nienowotworowych. Jest wola z mojej strony, by te negocjacje zakończyły się i szybko i dobrze" - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA