REKLAMA

Trump w Polsce. Andrzej Duda stawia na amerykański gaz

 • Autor: GP/PAP
 • 06 lipca 2017 08:40
Trump w Polsce. Andrzej Duda stawia na amerykański gaz Prezydent Andrzej Duda przypomina, że Chorwacja w ramach inicjatywy Trójmorza buduje kolejny gazoport. To w szerszym ujęciu budowanie niezależności energetycznej regionu. (fot.:Krzysztof Sitkowski/Kancelara Prezydenta RP/twitter.com/prezydentpl)

Andrzej Duda chce rozmawiać ze stroną amerykańską, w tym z prezydentem Trumpem o gazie i sytuacji w Europie. Polski prezydent nie chciał zdradzać, o czym będzie przemówienie lidera USA w Warszawie, które wygłosi wczesnym przedpołudniem Donald Trump.

• Andrzej Duda zaznaczył także, że jego, jak i cały kontynent interesuje rozwój wypadków po Brexicie. To też temat do rozmowy z amerykańskim gościem.

• W temacie niezależności energetycznej prezydent Andrzej Duda przypominał, że Chorwacja buduje nowy gazoport nad Adriatykiem, który ma wpisać się w niezależność energetyczną regionu.

• Na szczycie państw Trójmorza Trump spotka się m.in. z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

 

Prezydent Donald Trump odwiedza Warszawę w dniach 5 i 6 lipca. Jego samolot przyleciał do Warszawy późnym wieczorem w środę. Na płycie warszawskiego lotniska witał Donalda Trumpa m.in. polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

Amerykański prezydent odwiedza Polskę, jako lidera regionu i jest specjalnym gościem Warszawskiego szczytu inicjatywy Trójmorza - nowego projektu gospodarczo-politycznego, który inicjują Polska i Chorwacja.

Czytaj też: Trump to problem? W oczach byłego premiera tak

Polski prezydent, który jest gospodarzem wizyty zagranicznej delegacji USA, w czwartek (6 lipca) odwiedził studio Polskiego Radia i na antenie tej rozgłośni referował swoje oczekiwania związane z wizytą Trumpa w Polsce.

Andrzej Duda podkreślił, że jednym z kluczowych tematów rozmów na szczycie będzie współpraca gazowa USA z regionem. - Chorwaci planują wybudować pływający gazoport na wyspie Krk - mówił w Polskim Radiu prezydent Duda. - Ta inwestycja (i gazoport w Świnoujściu - red) będą spięciem między Bałtykiem i Adriatykiem. O tym będziemy rozmawiali, także z Trumpem - zaznaczał prezydent.

Polski gazoport pod Szczecinem to kluczowa inwestycja realizowana od wielu lat, która ma zapewnić Polsce dywersyfikację dostaw gazu. Obecnie w pełni sprawna placówka przyjmuje gaz z Kataru, a od maja 2017 roku także właśnie z USA.

Spojrzenie prezydenta na sprawy europejskie

Nie zabraknie w rozmowach z prezydentem USA tematów "bolączek" Europy. Duda odbędzie spotkanie w cztery oczy z Trumpem około 9. w czwartek. Wówczas ma rozmawiać także o sytuacji wewnętrznej UE.

W tym temacie w rozmowie radiowej Andrzej Duda zaznaczył, że jego, jak i cały kontynent interesuje rozwój wypadków po Brexicie. Przypomnijmy, ucieka czas w którym Londyn i Bruksela muszą się porozumieć i wypracować konsensus rozstania. Wielu boi się, że Brexit, jak i inne tendencje odśrodkowe UE, mogą zagrozić panującej w Europie np. swobodzie przepływu osób, dóbr i kapitału.

Pierwsza para USA w czasie powitania w środę wieczorem (5 lipca) w Warszawie, źródło: twitter.com/prezydentpl

Andrzej Duda liczy, że do tego nie dojdzie. - To są podstawowe wolności i wszyscy w Europie chcą je utrzymać - ocenił polski prezydent. Dla Andrzeja Dudy przepływ osób i towarów to "element, którego nikt nie kwestionuje" i tak powinno zostać.

O czym powie Trump?

W ramach wizyty w Warszawie Donald Trump będzie także przemawiał na centralnym placu Warszawy. To pierwsze otwarte i bezpośrednie przemówienie, które ma zostać wygłoszone przez amerykańskiego prezydenta poza granicami jego kraju, dla wielu ma być programem polityki zagranicznej Trumpa na nadchodzące cztery lata jego prezydentury.

Andrzej Duda dopytywany, czy wie jakie będą tematy, dyplomatycznie odmówił wdawania się w szczegóły. 

Czytaj też: PSL chce rozmawiać o wizach do USA na poważnie

- Nie byłoby grzecznie, gdybym jako gospodarz mówił o tym co będzie mówił prezydent Trump - unikał odpowiedzi polski prezydent. Nie wykluczył jednak, że będzie mowa o bardzo wielu tematach - w tym o Polakach, właśnie Trójmorzu, które zbiera się w Warszawie a część słów powinien usłyszeć także świat.

Andrzej Duda potwierdził także, że jego otoczenie przygotowuje jego kolejną wizytę w USA.

Więcej o tematach, jakie będą poruszane w Warszawie w rozmowach delegacji zagranicznych przeczytasz tutaj.

Co Trump będzie robił w Warszawie?

Wizyta prezydenta USA to raptem 16 godzin w Polsce, które jednak upłyną na bardzo intensywnych rozmowach.

Jak zaznaczyliśmy około 9. prezydenci się spotkają na bilateralnych rozmowach. Po tym spotkaniu obu prezydentów odbędą się rozmowy plenarne polskiej i amerykańskiej delegacji. Z polskiej strony udział wezmą w nich: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz ministrowie prezydenccy: szefowa kancelarii Halina Szymańska, szef BBN Paweł Soloch, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, a także ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

Po rozmowach delegacji prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump spotkają się z mediami.

Na szczycie państw Trójmorza Trump spotka się m.in. z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

Czytaj też: Ekspert o inicjatywie Trójmorza

Potem o godz. 13. Polacy wysłuchają przemówienia prezydenta USA, o którym pisaliśmy powyżej. Przed wystąpieniem prezydenci Polski i USA oddadzą hołd powstańcom warszawskim przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Amerykańskiemu prezydentowi w jego wizycie w Polsce towarzyszy pierwsza dama USA Melania Trump, która o godz. 10.30 spotka się w Belwederze z Agatą Kornhauser-Dudą. Obie pierwsze damy po godz. 11 zwiedzą Centrum Nauki Kopernik i spotkają się z dziećmi i młodzieżą w ramach warsztatów naukowych.

Około godz. 14. Air Force One z Donaldem Trumpem na pokładzie ma opuścić warszawskie lotnisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA