REKLAMA

Trwa ustawowy przegląd emerytalny. MRPiPS wkrótce przedstawi wnioski

  • Autor: PAP
  • 26 września 2016 13:21
Trwa ustawowy przegląd emerytalny. MRPiPS wkrótce przedstawi wnioski Elżbieta Rafalska poinformowała, że w jej resorcie toczą się natomiast prace nad systemem waloryzacji rent i emerytur. (fot.shutterstock)

- W listopadzie przedstawimy Radzie Ministrów rekomendacje z trwającego przeglądu emerytalnego - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

W poniedziałek (26 września) w Sejmie Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS pytana była przez dziennikarzy m.in. o to, czy będą zmiany w systemie emerytalnym dla służb mundurowych. Przypomniała, że jej resort odpowiada za emerytalny system pracowniczy.

- W moim resorcie, a z tego co wiem - bo mówił o tym też szef MSWiA Mariusz Błaszczak - nigdzie nie toczą się prace nad zmianami w systemie emerytur mundurowych - powiedziała.

Podkreśliła, że trwa obowiązkowy, ustawowy przegląd emerytalny. - Wkrótce przegląd się skończy, ZUS zgłosi swoje uwagi do MRPiPS, my przygotujemy rekomendacje, które mogą być przyjęte lub odrzucone prze Radę Ministrów - wyjaśniła Rafalska

- Myślę, że w listopadzie przedstawimy nasze propozycje Radzie Ministrów - dodała.

Poinformowała, że w jej resorcie toczą się natomiast prace nad systemem waloryzacji rent i emerytur, nad zmianami, których wymaga podniesienie minimalnego świadczenia emerytalnego do 1 tys. zł i ujednoliceniem systemu waloryzacji w systemach powszechnym i rolniczym.

- Śledzimy tez prace nad projektem prezydenckim - powiedziała, odnosząc się projektu obniżenia wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Rafalska pytana też była o środki na finansowanie programu 500 plus. - W polityce nic nie przychodzi łatwo, ja nie mówiłam, że finansowanie programu 500 plus to jest zdanie łatwe i przyjemne, ja mówiłam tylko, że to jest zdanie odpowiedzialne, poważne, ale to jest zadanie, o którym powiedzieliśmy, że jest to dla na nas, dla rządu PiS zadanie najważniejsze, w związku z tym mobilizujemy się, żeby to zdanie było sfinansowane i będzie sfinansowane - zadeklarowała.

Pytana o ewentualne finansowanie tego zadania środkami z OFE powiedziała: - To nie jest tak, że jedne pieniądze akurat służą, żebyśmy budowali drogi, a inne służą, żebyśmy przeznaczyli je na subwencje oświatowe; budżet to system naczyń połączonych.

- Przypomnę, że nasi poprzednicy wzięli ponad 150 mld zł z OFE i jakoś do polskich rodzin nie trafiła z tych pieniędzy ani złotówka - dodała.

Zaznaczyła, że prace nad budżetem wciąż trwają i - jej zdaniem - nie ma powodu do niepokoju ani o kształt tego budżetu, ani finansowanie programu "Rodzina 500 plus".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jaś 2016-09-26 20:44:21
    cytat: "Gabinet Prezesa ZUS zaprasza wszystkich chętnych do wyrażenia swojego zdania o obecnym systemie emerytalnym wraz z propozycjami możliwych zmian." A swoje uwagi to już dawno wysłałem mailem, bo w żadnym cywilizowanym kraju nie ma tak, żeby pracując od 17-go roku życia, tyrać fizycznie przez 50 lat, by mieć prawo do emerytury.(pracuję bez przerwy, od 01-08-1968 r. czyli ponad 48 lat, a wiek emerytalny będę miał po przepracowaniu 49 lat i 9 m-cy) I nie otrzymałem,do tej pory żadnej odpowiedzi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA