REKLAMA

Trwają rozmowy związków z rządem o sytuacji w górnictwie

 • Autor: PAP/JS
 • 05 lutego 2016 14:08
Trwają rozmowy związków z rządem o sytuacji w górnictwie Związki górnicze oczekują programu, który pozwoli wyjść branży z kryzysu (fot.flickr.com/CC BY-NC 2.0)

· W  Warszawie trwają trójstronne rozmowy przedstawicieli rządu, pracodawców i strony związkowej ws. sytuacji w górnictwie.
· Związki górnicze oczekują programu, który pozwoli wyjść branży z kryzysu.

Rozmowy w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbywają się w ramach zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

"Mamy zapewnienie, że rozmowy będą na tyle poważne, że górnictwo będzie miało program, który pozwoli wyjść z kryzysu" - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.

Jednak, jak podkreślił, poprawa sytuacji w branży nie może się odbyć "poprzez kieszenie górników". Pytany o wypłatę tzw. czternastek Czerkawski powiedział, że "wszyscy muszą zrozumieć, że czternastki to stały element wynagrodzenia górników".

Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) otrzymają nagrodę roczną - tzw. czternastą pensję - w dwóch ratach: pierwsza będzie wypłacona w piątek, druga do 2 lipca - zdecydował zarząd holdingu. Decyzję podjęto wobec braku porozumienia w tej sprawie ze związkami zawodowymi.

Zgodnie z Holdingowym Układem Zbiorowym Pracy, nagroda powinna być wypłacona w całości do 5 lutego. Jednak dotknięta kryzysem na rynku węgla spółka nie jest w stanie zgromadzić w jednym miesiącu wystarczających środków na dwie wypłaty - bieżącą oraz nagrodę roczną, na którą potrzeba w KHW ok. 80 mln zł. Podobny wysiłek finansowy konieczny był w grudniu, kiedy górnicy oprócz bieżącej pensji otrzymali również nagrodę barbórkową.

Rzecznik holdingu Wojciech Jaros tłumaczył, że tak jak w całej branży górniczej, także sytuacja finansowa KHW jest bardzo trudna; realizowany jest program naprawczy, zakładający m.in. stabilizację finansów i miejsc pracy.

Czytaj też: Tobiszowski: Nie ma żadnego szantażu, do PGG wejdzie 11 kopalń

Rozmowy na temat rozłożenia wypłaty "czternastki" na raty trwają także w Kompanii Węglowej, gdzie na wypłatę tego świadczenia potrzeba ponad 220 mln zł. Porozumienie ws. zasad wyliczania i terminu wypłaty czternastki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zarząd i związki zawarły w połowie stycznia. 14. pensja zostanie tam wypłacona do 1 czerwca br. wraz z odsetkami liczonymi od 15 lutego.

W czwartek (4 lutego) szef Solidarności w Kompanii Węglowej Bogusław Hutek powiedział, że związki oczekują, iż podczas piątkowego spotkania w Warszawie minister energii Krzysztof Tchórzewski "przedstawi jasne stanowisko w sprawie dalszych kroków resortu oraz zarządu Kompanii dotyczących realizacji powstania Polskiej Grupy Górniczej".

Po tym, jak środowe rozmowy związkowców z zarządem Kompanii i wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim zakończyły się bez porozumienia, w czwartek zebrał się sztab działających w spółce związków. Zdecydowano o przeprowadzeniu tzw. masówek 9 lutego. Będą to spotkania, podczas których związkowcy przedstawią górnikom swoją ocenę dot. m.in. przyszłości restrukturyzowanej spółki.

Przedmiotem sporu jest wypowiedzenie przez zarząd Kompanii porozumienia z lipca zeszłego roku, które gwarantowało górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń do nowego podmiotu - Polskiej Grupy Górniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • bez wojny się zniszczyli 2016-02-05 19:54:59
  Do przejęli majątek za 1zł: Temat obszerny, proszę 🙇 nie zmuszać poprawiać celowego rodzaju pisowni( nazwiska daty i inne brudy nie mogę ujawniać na stronie)czy, kto pisze!
 • przejęli majątek za 1zł 2016-02-05 15:04:29
  Do gospodarka ekonomiczna: Kopalnie węglowe Państwowe nie posiadają na zwałach zalegającego węgla grubego, tylko miał i muł z którego wcześniej produkowano wysokiej klasy koks przyjazny dla środowiska, eksportowany za dewizy do Stanów Zjednoczonych i Kanady itd . Przykładem powyższego był najnowocześniejsze w Świecie zmodernizowane Zakłady na Śląsku, przed 1maja 2004roku jakiś idiota z Ministerstwa Środowiska wydał rozporządzenie w celu wygaszenia pieców w związku z, przystępowaniem Polski do Unii Europejskiej „wykonano Rozporządzenie”, kilka dni później nastąpiło „oświecenie”, przysłano do kolejne Rozporządzenie w celu uruchomienia ponownego pieców w celu dalszej produkcji koksu, piece popękały SLD zliczyło Zakłady koksownicze najnowocześniejsze w Świecie!
 • gospodarka ekonomiczna 2016-02-05 14:35:03
  Redukcja w zatrudnienia jest oczywista, kopalnie staną się przychodowe, następnie modernizacja przez inwestycję z środków własnych po czym, będziemy potentatem surowców kopalnianych w Świecie łącznie z odbudową koksowniczych Zakładów!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA