REKLAMA

Trybunał i pięćset plus słowami roku 2016

  • Autor: JS
  • 03 stycznia 2017 16:26
Trybunał i pięćset plus słowami roku 2016 Wybór językoznawców padł na słowo "trybunał" (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

• Językoznawcy i internauci wybrali słowa roku 2016.
• Wybór językoznawców padł na słowo "trybunał".
• Internauci za słowa roku 2016 uznali: pięćset plus, protest oraz edukacja.

Kapituła językoznawców w składzie: Jerzy Bartmiński (UMCS, Lublin), Jerzy Bralczyk (UW), Andrzej Markowski (UW), Jan Miodek (UWr), Walery Pisarek (UJPII, Kraków), Halina i Tadeusz Zgółkowie (UAM) zdecydowała, że słowem roku 2016 jest "trybunał".

"Wybór nie powinien dziwić, było to słowo przez cały rok obecne w prasie, telewizji, na portalach społecznościowych i na transparentach. Nie jest rolą językoznawców oceniać konkretne decyzje i działania w sporze o Trybunał Konstytucyjny, ale wybór kapituły pokazuje, że TRYBUNAŁ jako słowo i przedmiot sporu był dla Polaków w roku 2016 ważny, wbrew ocenom wypowiadanym przez niektórych polityków" - czytamy w uzasadnieniu.

W plebiscycie internautów najwięcej głosów otrzymały: wyrażenie pięćset plus (500+), słowo protest i słowo edukacja.

Wśród 10 najczęściej wybieranych wyrazów znalazły się jeszcze: Brexit, kobieta, ekshumacja, pielgrzym, marsz, Trybunał Konstytucyjny i koleś.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA