REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny bez autorytetu

  • Autor: PAP/AT
  • 27 czerwca 2017 07:09
Trybunał Konstytucyjny bez autorytetu Konsekwencje upadku autorytetu Trybunału Konstytucyjnego będą długofalowe (fot.wikipedia.org/CC)

Radykalnie zmniejszyła się liczba pytań prawnych kierowanych przez sądy do Trybunału Konstytucyjnego. Na spadek liczby zapytań wpływ miały wygłaszane w debacie publicznej wątpliwości co do statusu trzech sędziów. Konsekwencje upadku autorytetu TK będą długofalowe.

Autorytet Trybunału Konstytucyjnego jest dziś minimalny. Przynajmniej w oczach sędziów sądów powszechnych. Radykalnie zmniejszyła się liczba pytań prawnych kierowanych przez sądy do TK – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Liczba pytań spadła w ciągu ostatnich miesięcy aż sześciokrotnie. O ile w 2015 r. wpłynęło ich do TK 135, o tyle rok później było ich już tylko 21" - wylicza "DGP".

"Na spadek liczby zapytań wpływ miały wygłaszane w debacie publicznej wątpliwości co do statusu trzech sędziów nazywanych powszechnie dublerami. Mowa o Mariuszu Muszyńskim, Lechu Morawskim i Henryku Ciochu. Osoby te były niedopuszczane do orzekania przez poprzedniego prezesa TK" - argumentuje sędzia Mariusz Królikowski, członek zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Królikowski wskazuje zarazem, że "problem nie rozwiązał się po odejściu z TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego i będzie się pogłębiał z każdym kolejnym orzeczeniem".

"Sytuacja na pewno odbije się negatywnie na porządku prawnym" - podkreśla z kolei dr. hab. Marek Dobrowolski z KUL. Jego zdaniem "podnoszenie sprawy trzech sędziów to nic innego niż dalsze brnięcie w konflikt o TK", które jeszcze bardziej osłabi "i tak już mocno nadszarpnięty autorytet TK".

Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", konsekwencje upadku autorytetu TK będą długofalowe. "Sądy nie są w stanie rugować z porządku prawnego norm, które, co widać już na pierwszy rzut oka, są niekonstytucyjne. Dokonana przez nie ocena będzie wiążąca tylko w konkretnych sprawach. Niezgodny z ustawą zasadniczą przepis będzie jednak nadal obowiązywał. O konieczności jego usunięcia z porządku prawnego może zaś zadecydować jedynie TK" - konkluduje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • szoł 2017-06-27 14:34:40
    Trybunał w tym kształcie to grupa kolesi pisowskich, niekompetentnych.
  • To Koniec 2017-06-27 09:30:25
    Co to znaczy bez autorytetu? Trybunału Konstytucyjnego już nie ma! Jest bezprawny twór z szefową na którą PIS ma haka w postaci męża, konfidenta UB.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA