REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Czarnecki ucisza innego europosła PiS

  • Autor: GP
  • 22 sierpnia 2016 10:29
Trybunał Konstytucyjny: Czarnecki ucisza innego europosła PiS Ryszard Czarnecki proponuje europosłowi Kazimierzowi Ujazdowskiemu, by milczał. (fot.: wikipedia.org/CC)

• Ryszard Czarnecki skomentował wypowiedź Kazimierza Ujazdowskiego o postępowaniu wobec prezesa Trybunału Konstytucyjnego (TK).
• Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) sugeruje koledze z Brukseli milczenie.

Zaiskrzyło pomiędzy dwoma europosłami Prawa i Sprawiedliwości. Kazimierz Michał Ujazdowski w kontekście wszczęcia postępowania wobec możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa Trybunału Konstytucyjnego (TK) opublikował wpis na Twitterze.

Ten wpis skomentował w stacji informacyjnej TVN Ryszard Czarnecki. Polityk Ujazdowskiego skrytykował, po czym powołał się na znane przysłowie - mowa jest srebrem, a milczenie jest złotem. Zasugerował tym samym, by Ujazdowski nie wypowiadał się w tym temacie.

- Pan poseł Ujazdowski napisał to, co napisał - skomentował Czarnecki. - Lepiej byłoby, gdyby polityk wstrzymał się z komentarzami na temat działań bezstronnej i obiektywnej prokuratury.

Czarnecki widzi w śledztwie uzasadnione sprawdzenie działań, które toczą się w TK. - To jest rzecz, która w innych krajach się nie zdarza - mówił wiceprzewodniczący Europarlamentu o działaniu Andrzeja Rzeplińskiego.

Pod koniec ubiegłego tygodnia (18 sierpnia) prokuratura w Katowicach wszczęła postępowanie sprawdzające wobec sytuacji w TK. Śledczy sprawdzają, czy Andrzej Rzepliński złamał ustawę o TK i prawo pracy nie pozwalając i nie dopuszczając do orzekania sędziów wybranych przez PiS do składu sądu konstytucyjnego.

Andrzej Rzepliński ustosunkował się do tematu jeszcze tego samego dnia.

- Sprawa jest świadomie fałszywie przedstawiana jako konflikt sędziego i prezesa Trybunału, który go nie chce dopuścić rzekomo do orzekania - napisał w oświadczeniu dla mediów.

Temat oceniła też opozycja, która w całym temacie widzi jawne, sterowanie prokuraturą przez ministra sprawiedliwości, który jako polityk rządu jest w sporze z prezesem TK.

Temat Trybunału Konstytucyjnego powraca od grudnia zeszłego roku, gdy PiS przeforsowało tzw. ustawę naprawczą o Trybunale. W marcu ustawę Trybunał uznał za niekonstytucyjną i od tego czasu strona rządząca i TK uznają inną podstawę prawną działania sądu konstytucyjnego. Na przełomie lipca i sierpnia weszła w życie nowa ustawa o TK, którą Sejm przegłosował z końcem czerwca. I tę ustawę w części za niekonstytucyjną uznał TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • JANKER 2016-08-23 14:17:54
    Do JANKER: Bo wtedy prezesem w razie kolejnego pata po Biernacie zostaje sędzia najstarszy wiekiem w gwoli ścisłości i on by zakończył cały spór dopuszczając do pracy 3 sędziów obecnej kadencji.
  • JANKER 2016-08-23 14:15:21
    W grudniu jest możliwość, że będzie pat co do wyboru prezesa i prezesem zostanie tymczasowo zastępca prezesa TK Biernat. Podpowiadam żeby PIS wybrał już teraz w grudniu w sejmie nowego sędziego do TK który by był najstarszy ze wszystkich wiekiem w TK to jest szansa, że spór się zakończy nie za 8 lat, a za kilka miesięcy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA