REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Gowin zarzuca opozycji hipokryzję i chce rozmów bez warunków wstępnych

  • Autor: PAP/GP
  • 14 marca 2016 17:25
Trybunał Konstytucyjny: Gowin zarzuca opozycji hipokryzję i chce rozmów bez warunków wstępnych Gowin: Stawianie przez opozycję warunku, że najpierw rząd musi wydrukować to orzeczenie to jest podejście trącące hipokryzją. (fot.:twitter.com/min_nauki)

• Wicepremier Jarosław Gowin uważa, że należy zacząć rozmowy o kompromisie ws. Trybunału Konstytucyjnego, ale bez warunków wstępnych. Jego zdaniem skala kryzysu konstytucyjnego w Polsce jest poważna, a obóz Zjednoczonej Prawicy jest gotów do kompromisu.
•  Przeciąganie się tego konfliktu jest szkodliwe dla nas wszystkich - powiedział Gowin w poniedziałek (14 marca) na konferencji prasowej w Lublinie.

Gowin podkreślił, że Komisja Wenecka wytknęła działania, które w jej ocenie są błędne, zarówno obecnemu rządowi jak i poprzedniej koalicji rządzącej.

- Powinniśmy wszyscy z tego wyciągnąć wnioski. Obóz Zjednoczonej Prawicy gotów jest do kompromisu. Uważamy, że są propozycje, które mogą być dobrym punktem wyjścia - powiedział.

Przywołał propozycję, zgłaszaną jeszcze w styczniu tego roku, którą przedstawił Jarosław Kaczyński, to jest wybór 15 nowych członków TK na takich zasadach, że większość będzie miała opozycja. Przypomniał też o propozycji klubu Kukiz’15 dotyczącej zwiększenia liczby sędziów TK do 18.

- Powinniśmy rozpocząć rozmowy o potrzebnym nam wszystkim kompromisie bez żadnych warunków wstępnych. Do tej pory niestety jest tak, że te propozycje kompromisowe wychodzą albo z obozu Zjednoczonej Prawicy albo od tej jedynej partii opozycyjnej, która gotowa jest szukać porozumienia, mam na myśli ugrupowanie Pawła Kukiza - powiedział Gowin.

Na pytanie o sprawę publikacji ostatniego wyroku TK dotyczącego niekonstytucyjności nowelizacji ustawy o TK Gowin odpowiedział, że Trybunał działał na mocy przepisów, które straciły na swojej aktualności w momencie nowelizacji ustawy o TK.

Przeczytaj: Pozarządowy i pozaparlamentarny pomysł na media publiczne

- Stawianie przez część ugrupowań opozycyjnych warunku, że najpierw niech rząd wydrukuje to orzeczenie - którego prawomocność my kwestionujemy - a potem my będziemy gotowi zasiąść do stołu negocjacyjnego, to jest podejście trącące hipokryzją. Skala kryzysu konstytucyjnego w Polsce jest tak poważna, że uważam, że obie strony powinny zasiąść do rozmów bez żadnych warunków wstępnych - dodał Gowin.

Wizyta Gowina w Lublinie poświęcona była sprawom współpracy uczelni wyższych i przedsiębiorstw na rzecz innowacyjności i rozwoju gospodarczego. Minister spotkał się z przedstawicielami obu środowisk. Na konferencji prasowej mówił m.in. o konieczności lepszej współpracy między ośrodkami naukowymi i przedsiębiorcami oraz tworzeniu bodźców i zachęt do takiego współdziałania.

Gowin zapowiedział, że w tym procesie będą uczestniczyć także duże spółki Skarbu Państwa, które - poza KGHM - nie rozwijały dotychczas na znaczącą skalę własnych badań. "Chcemy, żeby te spółki przeznaczały do 1 proc. swoich przychodów na rozwój sfery R&D (research and development, tzn. badania i rozwój). Ten kapitał państwowy powinien być bardzo ważnym partnerem dla środowiska naukowego" - powiedział wicepremier.

Podczas spotkania Gowina z przedstawicielami lubelskich uczelni w siedzibie rektoratu Uniwersytetu Medycznego, przed budynkiem pikietowała grupa ok. 20 osób z Komitetu Obrony Demokracji, domagając się opublikowania ostatniego wyroku TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wdzivny 2016-03-14 18:51:16
    Gowin, jak to PiS owcy, łdwraca kota ogonem. Wszak to PiS nie myśli ustąpić ani o kror. Zależy im tylko, by do ich bezprawnych działań dołczyła się również opozycja. Komisja Wenecka jasno określiła co jest zatrważające i PiS powinien anulować swoje bezprawene decyzje parlamentarne, ogłosić wyroki TK i dostosować się do nich. Dopiero po zagładzeniu nieprawidłowości miało by sens zasiąść do watpliwej dyskusji o przyszłości TK, jednak w zgodzie z Konstytucją. PiS powinien też ukrócić bezczelne wyroki Kępy.
  • wdziwny 2016-03-14 18:24:15
    Gowin wykręca kota ogonem. PiS nie myśli ustąpić ani o krok. Ząda tylko zaakceptowanie ich niekonstytucyjnego postępowania. Sejm podjął uchwałę w sprawie TK świadomie tak, by zablokować bezprawnie działanie TK. Jeśli nie wrócą do stanu początkowego, to nie można mówić o kompromisie. Opozycja nie powinna dołączyć do bezprawnych działań.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA