REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Wszystko rozstrzygnie się w grudniu? Były prezydent nie ma wątpliwości

  • Autor: GP
  • 18 października 2016 06:45
Trybunał Konstytucyjny: Wszystko rozstrzygnie się w grudniu? Były prezydent nie ma wątpliwości Były prezydent ocenił, że następny prezes TK dopuści do orzekania sędziów wybranych przez PiS. (fot.:youtube.com)

• W poniedziałek (17 września) Aleksander Kwaśniewski mówił o Trybunale Konstytucyjnym (TK). W ocenie byłego prezydenta grudzień przyniesie rozstrzygnięcia.
• Kwaśniewski nie wyklucza, że następny prezes TK będzie sędzią bliższym opcji rządzącej, a tym samym bardziej skłonnym do kompromisu. Może nawet dopuścić do orzekania sędziów wybranych przez Sejm VII kadencji.
• Trójce tych prawników Andrzej Rzepliński odmówił możliwości pracy w TK.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski był pytany o sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego (TK) w poniedziałek (17 października) na antenie TVN 24.

- Momentem zwrotnym będzie koniec kadencji Andrzeja Rzeplińskiego i wybór spośród trzech kandydatów (jego następcy), bo to już jest zaakceptowane. To będzie wybór prezesa, który będzie bliższy rządzącym. On zapewne umożliwi orzekanie trójce sędziów, którzy czekają - mówił Kwaśniewski.

Były prezydent w ten sposób zarysował możliwy scenariusz zmian w działaniu sądu konstytucyjnego, który od blisko roku jest poróżniony z opcją rządzącą. Kluczową postacią stawiającą opór w zmianach, które PiS wprowadzało w działaniu TK, jest obecny prezes tej instytucji Andrzej Rzepliński. Od 9 lat jest on sędzią TK i przewodniczy pracom tej izby.

Trzech sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji Andrzej Rzepliński nie dopuścił do orzekania.

30 lat TK w Gdańsku

Pod osłoną sporu między PiS i sędziami TK upłynęła w poniedziałek 30 rocznica działania sądu konstytucyjnego w Polsce. Wydarzenia zorganizowane w Trójmieście w związku z tą rocznicą, uczcili nie tylko prawnicy (z kraju i zza granicy), ale także politycy opozycji.

Grzegorz Schetyna mówił w poniedziałek (17 października) o sytuacji, która rozwija się wokół TK: - 30 lat. Wydawało się, że to jest chlubna rocznica, a TK jest dzisiaj w wielkich kłopotach - mówił. - Symbolicznie spotykamy się w Gdańsku, bo państwo PiS nie pozwala świętować Trybunałowi w Warszawie. Trzeba było sięgnąć po gościnność władz Gdańska.

PO jako formacja polityczna stoi na stanowisku, że nie można odstąpić od niezależności TK, zwłaszcza wobec centralistycznych działań PiS, rządu i prezydenta.

O tym jak na 30-leciu TK o sytuacji sądu konstytucyjnego mówił sam prezes obecnego, orzekającego składu sędziowskiego przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA