REKLAMA

Trzaskowski pochwalił Waszczykowskiego. Potem, już tylko krytyka pod adresem MSZ

  • Autor: GP
  • 24 stycznia 2017 15:04
Trzaskowski pochwalił Waszczykowskiego. Potem, już tylko krytyka pod adresem MSZ Rafał Trzaskowski (PO) jest w gabinecie cieni Platformy odpowiedzialnym za politykę zagraniczną. Krytykował działania dyplomacji 24 stycznia. (fot.:youtube.com)

• Dla ministra w gabinecie cieni PO Rafała Trzaskowskiego, MSZ i minister Witold Waszczykowski źle służą Polsce.
• Według polityka PO, w przypadku rządu PiS pochwalić można tylko szczyt NATO w 2016 roku i utrzymanie polityki wobec USA.
• Widać, że w V4 Czesi i Słowacy nie chcą takiego kursu Grupy Wyszehradzkiej wobec Unii (jaki postuluje PiS) - podsumował brak jedności w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Trzaskowski.

W Sejmie posłowie PO, Jan GrabiecRafał Trzaskowski odnosili się do opublikowanej notatki MSZ. Resort, którym kieruje Witold Waszczykowski, we wtorek (24 stycznia) upublicznił dokument z 2008 roku, w którym jak argumentuje MSZ, jest dowód na zmianę polityki rządu Tuska. Polska w 2008 roku miała się odwrócić od Ukrainy, na rzecz Rosji.

- Doświadczenie roku rządzenia Polską przez PiS pokazuje, że każdy dzień powinien być podstawą do dymisji w rządzie. - zaczynał spotkanie w Sejmie Jan Grabiec. To odpowiedź na słowa premier Szydło, która podsumowując spotkanie z Witoldem Waszczykowskim, stwierdziła, że nie ma podstaw do zmian w składzie rządu.

- Prawdziwego przeglądu pracy ministrów tego rządu dokonuje gabinet cieni PO - skwitował szybko Grabiec i oddał głos Trzaskowskiemu, który wygłosił jedno pochwalne zdanie o polityce zagranicznej rządu.

- Minister Waszczykowski stwierdził, ku mojemu zdumieniu, że w 100 proc. wykonał swój plan - podkreślił "cień" szefa MSZ - Za jedną rzecz można rząd w polityce zagranicznej pochwalić, tj. za kontynuowanie decyzji dotyczących obecności NATO w regionie.

Czytaj: Polska zbrojeniówka ma szansę na kontrakt?

Trzaskowski przypomniał, że to jedyna realna kontynuacja, którą zwieńczył szczyt NATO w Warszawie latem 2016 roku.

- Wszystko inne oceniam negatywnie - przeszedł dalej Trzaskowski. Ocenił, że od 2015 roku Polska straciła sojuszników w Europie, postawiła na Grupę Wyszehradzką (V4), czy enigmatyczną koncepcję międzymorza. - Widać, że w V4 Czesi i Słowacy nie chcą takiego kursu tej Grupy wobec Unii - podkreślił Trzaskowski. - Ten rząd nie zgłasza pozytywnych propozycji na arenie międzynarodowej, czy w Unii. Kontestuje co się w UE dzieje - zaakcentował Trzaskowski.

- Pytam też o propozycje zmian w traktatach? Z kim mamy je forsować? - dopowiedział odnosząc się do tego, że Jarosław Kaczyński, np. w Krynicy w 2016, mówił o konieczności zmian w dokumentach założycielskich Unii.

Dla Jarosława Kaczyńskiego UE wymaga zmian w traktatach jeśli chce dalej sensownie istnieć, źródło: PiS/twitter.com

Dla PO pasmem porażek jest to co Waszczykowski stara się osiągnąć, chodzi na przykład o politykę "zbliżania" stanowisk z Białorusią.

Czytaj: Posłanka PO skrytykowała ministra rozwoju

- Nie ma polityki wschodniej - stwierdził "cień" Witolda Waszczykowskiego. -  Niby jak ma dojść do ocieplenia w relacjach z Białorusią, gdy robi się to pomijając Polonię, która na Białorusi mieszka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA