REKLAMA

Tusk i Sikorski w centrum społecznościowej pajęczyny polskich eurokratów

  • Autor: GP
  • 12 października 2016 14:06
Tusk i Sikorski w centrum społecznościowej pajęczyny polskich eurokratów Radosław Sikorski, mimo że nie zajmuje się już aktywnie polityką, nadal jest liderem wśród polskich europosłów obserwowanych w sieci. (fot.:PO/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Radosław Sikorski i Donald Tusk są politykami najbardziej obserwowanymi w sieci przez polskich europosłów.
• W badaniu zagranicznego portalu pojawiają się też polska premier Beata Szydło, Paweł Graś (obecnie doradca Tuska w Brukseli) i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Polskich polityków w Parlamencie Europejskim interesuje też co piszą polskie media. 51 europosłów obserwuje niektórych polskich dziennikarzy politycznych.

Anglojęzyczny portal medium.com zbadał, jak kształtuje się sieć społecznościowych połączeń internetowych europosłów i kluczowych graczy brukselskiej sceny politycznej. Naturalnie w badaniu pojawili się też polscy politycy zasiadający w Brukseli.

Wśród najbardziej obserwowanych, polskich postaci życia politycznego w Parlamencie Europejskim są Radosław Sikorski i Donald Tusk. Pierwszy nadal zbiera żniwo swojej obecności w polityce z okresu piastowania ministerialnego stanowiska w MSZ RP, drugi naturalnie jest obserwowany jako szef Rady Europejskiej.

- Polski przewodniczący Rady Europejskiej wyprzedza o kilka pozycji szefa Komisji Europejskiej Jeana Claudea Junckera. Dalej w zestawieniu Polaków pojawia się Paweł Graś, doradca Tuska, bardzo popularny wśród polskich europosłów - pisze medium.com.

Z tych europejskich polityków ciężar przenosi się następnie na polityków krajowych Polski. Portal analizując agregowane dane wymienia, że polscy europosłowie obserwują w mediach społecznościowych premier Beatę Szydło, Jana Wincenta Rostowskiego, lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Pawła Zalewskiego (byłego europosła PO).

Co interesujące, wielu polskich eurodeputowanych obserwuje też Instytut Obywatelski, czyli eksperckie ciało Platformy Obywatelskiej.

Popularni są też dziennikarze polskich mediów. Europosłowie są żywo zainteresowani tym co piszą w sieci: Konrad Piasecki, Igor Janke czy Krzysztof Skórzyński albo Bartosz Węglarczyk.

W Parlamencie Europejskim zasiada pięćdziesięciu jeden polityków z Polski. 23 z nich zasiada we frakcji Europejskich Partii Ludowych, 5 jest członkami grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, 19 jest członkami Europejskiej Frakcji Konserwatystów i Reformatorów, 1 należy do grupy Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej. 2 przynależy do grupy Europa Narodów i Wolności. Janusz Korwin-Mikke jest europosłem niezrzeszonym.

Badanie portalu meritum.com opierało się o monitoring kont społecznościowych polskich członków europarlamentu. Sam portal publikuje materiały o tematyce społecznej. Jego współtwórcą był jeden z założycieli Twittera Evan Williams.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA