REKLAMA

Tysiące pielęgniarek na emeryturę. Nie będzie miał ich kto zastąpić

  • Autor: PAP/AT
  • 27 marca 2017 06:30
Tysiące pielęgniarek na emeryturę. Nie będzie miał ich kto zastąpić Spada zainteresowanie studiami pielęgniarskimi i położniczymi (fot.fotolia)

Za trzy lata liczba pielęgniarek spadnie w naszym kraju o ponad 4 tysiące, a do roku 2035 - aż o ponad 16,5 tysiąca.

Dramatycznie zmniejsza się liczba położnych - informuje "Nasz Dziennik".

"Średnia arytmetyczna wieku zarejestrowanych pielęgniarek i położnych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat ciągle wzrasta" - zwraca uwagę Wiesława Załuska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa dla województwa mazowieckiego.

O ile w 2008 roku średnia wieku pielęgniarki w kraju wynosiła 44,10, o tyle w roku ubiegłym osiągnęła już wartość 50,80.

Jak wynika z analizy danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych, w Polsce do 2022 roku uprawnienia emerytalne uzyska ponad 39,6 tys. pielęgniarek i położnych, co stanowi blisko 30 proc. obecnie zatrudnionych.

"Tych, które odejdą na emeryturę, nie będzie kto miał zastąpić. Spada zainteresowanie studiami pielęgniarskimi i położniczymi. Blisko połowa pielęgniarek i położnych, kończąc studia, nie odbiera zaświadczenia o prawie do wykonywania zawodu" - przyznaje Nikoleta Broda, położna z warszawskiego Szpitala Świętej Rodziny. (PAP)

sp/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • grazka 2017-03-27 11:23:06
    w każdym mieście powiatowym powinna być otwarta średnia szkoła pielęgniarska oraz studium pielęgniarstwa ( po liceum), praktyki w szpitalach powiatowych lub miejskichREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA