REKLAMA

Tysiące uchodźców trafi do Polski

  • Autor: PAP/AT
  • 02 czerwca 2017 06:35
Tysiące uchodźców trafi do Polski Emigranci masowo traktują Polskę jako przystanek i bramę Europy (fot.pixelio.de)

Europa Zachodnia przykręca śrubę emigrantom. Dla Polski oznacza to powrót tysięcy "starych" uchodźców - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Polska musi się spodziewać przyjazdu nawet kilkunastu tysięcy cudzoziemców, którzy złożyli w Polsce wniosek o ochronę międzynarodową, ale z niej nie skorzystali i uciekli do Europy. To głównie Rosjanie narodowości czeczeńskiej - wynika z danych Urzędu do spraw Cudzoziemców przygotowanych dla "Rzeczpospolitej".

Procedury dublińskie zobowiązują państwo członkowskie, w którym cudzoziemiec złożył wniosek o ochronę międzynarodową, o dokończenie procedury rozpatrzenia wniosku. Mówiąc wprost: tam gdzie emigrant złożył wniosek, tam musi czekać na jego rozpatrzenie.

Tak się jednak nie dzieje. Emigranci masowo traktują Polskę jako przystanek i bramę Europy - na granicy składają wniosek o ochronę, po czym, nie czekając na decyzję, jadą do bogatych państw Europy, głównie do Niemiec. To niezgodne z prawem, ale praktycznie bez sankcji dla cudzoziemca. Urząd do spraw Cudzoziemców ich wniosek musi więc umorzyć - pisze "Rzeczpospolita".

W ubiegłym roku Urząd ds. Cudzoziemców wydał na pomoc socjalną dla ponad 4 tys. cudzoziemców aż 63,9 mln zł (przysługuje każdemu cudzoziemcowi, który złożył wniosek o ochronę). To koszty noclegu, kieszonkowego, wyżywienia przez cały czas procedury, która trwa co najmniej sześć miesięcy. Łatwo policzyć, że 16 tys. osób to ćwierć miliarda złotych - czytamy w "Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wili 2017-06-02 15:32:47
    PO oraz Nowoczesna wspolnie z KOD-em zrobia wszystko aby Polska o narod polski byli niewolnikami zrobia wszystko poniewaz sklocaja polakow a czyja to jest metoda Rosyjska narod sklocony jest niczym i lepiej sie nim manipuluje dlatego wyzej wymienieni robia wszystko aby polske zdestabilizowacREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA