REKLAMA

Ubóstwo w Polsce, Piotr Gliński: Program 500 plus musi być uzupełniony przez inne działania

  • Autor: PAP/AT
  • 17 października 2017 12:50
Ubóstwo w Polsce, Piotr Gliński: Program 500 plus musi być uzupełniony przez inne działania Ubóstwo jest problemem, z którym musimy wciąż walczyć - powiedział wicepremier (Piotr Gliński, fot.twitter.com/PiotrGlinski)

Będziemy dalej - już bardziej subtelnymi narzędziami - walczyć z ubóstwem. Bo 500 plus to wielki program cywilizacyjny i kulturowy. On przyniósł bardzo wiele dobrego, natomiast musi być uzupełniony przez inne działania systemowe i kompleksowe - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

• Jesteśmy dumni ze wskaźników znaczącego spadku ubóstwa w Polsce - powiedział Gliński. 

• Nie oznacza to, że możemy spocząć na laurach - wyjaśnił.

• Będziemy z nim walczyć m.in. poprzez rozwój organizacji pozarządowych - zaznaczył.

We wtorek (17 października) przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.

"Ubóstwo jest problemem, z którym musimy wciąż walczyć, musimy go opanowywać, musimy go minimalizować. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że wskaźniki pokazują, iż ubóstwo w Polsce jest w tej chwili nie tak powszechne jak było jeszcze kilka lat temu. Te straszliwe wskaźniki Eurostatu, które mówiły, że prawie 30 proc. polskich dzieci żyje w sferach zagrożenia ubóstwem - w tej chwili są zdecydowanie mniejsze i to bardzo dobrze" - powiedział Gliński podczas konferencji w ministerstwie rodziny.

Czytaj też: Rodziny wychodzą z biedy dzięki 500 plus

Jak dodał, dobre wskaźniki nie oznaczają, że "możemy spocząć na laurach". "Będziemy dalej - już bardziej subtelnymi, bardziej adresowanymi indywidualnie narzędziami - walczyć z ubóstwem. Bo 500+ to wielki program cywilizacyjny i kulturowy. On przyniósł bardzo wiele dobrego, natomiast musi być uzupełniony przez inne działania systemowe i kompleksowe. To nie jest kwestia jednego narzędzia, ale także wielu innych, np. tego, co będzie od 1 stycznia czyli rozwój organizacji pozarządowych, także z nowym impulsem ekonomicznym (...) powinien sprzyjać minimalizacji tego problemu społecznego" - zaznaczył Gliński.

Podczas uroczystości w MRPiPS wręczane są nagrody w ramach I Edycji Konkursu im. prof. Elżbiety Tarkowskiej - polskiej socjolog, badaczki problemów ubóstwa. Wicepremier zaznaczył że Tarkowska była prekursorem problematyki ubóstwa w polskiej socjologii. "Miałem ten zaszczyt, że poznałem Elżbietę 41 lat temu, zdążyłem jeszcze być jej studentem (...). To podejście Tarkowskiej do kwestii ubóstwa - wydawałoby się - głównie związanej z ekonomią, podstawami materialnymi życia było szczególne, ponieważ ona widziała ubóstwo przez pryzmat kultury przede wszystkim" - podkreślił Gliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA