REKLAMA

Uchodźcy: Demografia uderzy w gospodarkę. Polska potrzebuje imigrantów, ale konieczna jest strategia

  • Autor: PAP/AT
  • 15 listopada 2016 06:40
Uchodźcy: Demografia uderzy w gospodarkę. Polska potrzebuje imigrantów, ale konieczna jest strategia Przybywa sektorów, gdzie brak rąk do pracy jest palącym problemem, a będzie jeszcze gorzej (fot.pixabay.com)

Demografia coraz mocniej zaczyna podmywać fundamenty naszego wzrostu. Zdaniem ekspertów, recepta jest prosta - otworzyć się na siłę roboczą z zagranicy. Jednak należy prowadzić ten proces według strategii.


Demografia mocno uderzy w gospodarkę. Otwarcie na cudzoziemców jest nieuniknione, ale wymaga przemyślanego planu i integracji przybyszów - pisze "Puls Biznesu".

Bezrobocie nad Wisłą jest już na historycznie niskim poziomie, a liczba osób bez zatrudnienia spadła poniżej miliona. Optymizm, jaki płynie z rynku pracy, wywołuje jednak coraz większy ból głowy u pracodawców. Przybywa sektorów, gdzie brak rąk do pracy jest palącym problemem, a będzie jeszcze gorzej. Demografia coraz mocniej zaczyna podmywać fundamenty naszego wzrostu. Zdaniem ekspertów, recepta jest prosta - otworzyć się na siłę roboczą z zagranicy. Jednak zamiast spontanicznego poddania się migracyjnej fali należy prowadzić ten proces według strategii. Takie płyną wnioski z najnowszego opracowania CEED Institute poświęconego migracjom widzianym z perspektywy regionu Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW).

Czytaj też: Ile kosztuje uchodźca?

Autorzy raportu: Maciej Duszczyk i Kamil Matuszczyk, zwracają uwagę, że dzisiaj dyskusja o polityce migracyjnej na unijnym forum jest wyjątkowo trudna. Z jednej strony napływ uchodźców doprowadził do jednego z największych kryzysów politycznych Unii Europejskiej (UE). Z drugiej strony wiele osób, które zagłosowało za brexitem, chciało w ten sposób postawić tamę napływowi imigrantów z mniej zamożnych państw UE i dać wyraz niezadowoleniu z polityki Brukseli.

Z badań wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat zapotrzebowanie na imigrantów, którzy mogą łatwo wejść na rynek pracy w UE, wzrosło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Zeghar 2016-11-15 07:29:43
    Raport jednostronnie ukierunkowany na wyciągnięte wnioski. Jakoś "zapomniano" przeanalizować jaki wpływ na dalszy spadek bezrobocia i zmniejszenie wyjazdów czy powroty z emigracji miałyby wyższe płace.
  • rypcia 2016-11-15 07:10:19
    Polska eksportuje do UE swoich obywateli jako tanią, wykfalifikowaną siłę roboczą. Zamiast zastanawiać się nad strategią pozyskiwania imigrantów może lepiej pomyśleć jak zachęcić rodaków do powrotu? ALE siła robocza ma być TANIA, nieroszczeniowa, nie interesująca się życiem politycznym - mają robić, spać, robić, spać, płacić podatki i szybko umierać albo wyjeżdżać. raj na ziemi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA