REKLAMA

Uchodźcy oczami Polaków. Dla wyborców Kukiz'15 to często terroryści, dla Nowoczesnej - ludzie uciekający przed wojną

  • Autor: MN
  • 29 czerwca 2017 09:52
Uchodźcy oczami Polaków. Dla wyborców Kukiz'15 to często terroryści, dla Nowoczesnej - ludzie uciekający przed wojną Zaledwie 11 proc. dorosłych Polaków deklaruje pozytywny stosunek do uchodźców (fot. pixabay)

Słowo „uchodźcy” dla 19 proc. Polaków kojarzy się z terrorystami, dla 14 proc. z islamistami, ale aż dla 44 proc. z ludźmi uciekającymi przed wojną.

• Skojarzenia z terrorystami mają najczęściej sympatycy ruchu Kukiz’15 (42 proc.) oraz PiS (23 proc.).

• Połowa badanych ma do uchodźców stosunek negatywy, a 39 proc. - neutralny.

• Tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Dla największej liczby osób słowo „uchodźcy” kojarzy się z ludźmi uciekającymi przed wojną (44 proc.), w dalszej kolejności z terrorystami (19 proc.), imigrantami zarobkowymi (15 proc.), islamistami (14 proc.). Najmniej osób (7 proc.) kojarzy „uchodźców” z migrantami.

Dla większości Polaków uchodźca to człowiek uciekający przed wojną. (fot. ciekaweliczby.pl)

Według badania dla sympatyków Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej uchodźcy to przede wszystkim ludzie uciekający przed wojną (odpowiednio 72 proc. i 52 proc.). Dla porównania, wśród zwolenników PiS i Kukiz’15 odpowiada tak odpowiednio 36 proc. i 19 proc. badanych.

Z kolei skojarzenie z terrorystami ma 42 proc. zwolenników Kukiz’15, 23 proc. PiS i 17 proc. Nowoczesnej. Wśród sympatyków PO takich osób jest zaledwie 3 proc.

Czytaj też: Paweł Kukiz chce, by w referendum zapytać też o uchodźców

Skojarzenia z imigrantami zarobkowymi ma 23 proc. zwolenników PO i Kukiz’15, 8 proc. - PiS i tylko
1 proc. - Nowoczesnej.

Z islamistami „uchodźców” kojarzy 19 proc. sympatyków PiS, 15 proc. - PO, 11 proc. - Kukiz’15
i 3 proc. - Nowoczesnej.

Uchodźcy kojarzą się z terrorystami przede wszystkim sympatykom Kukiz'15. Odwrotnie jest w PO. (fot. ciekaweliczby.pl)

Badanie pokazuje także, że zaledwie 11 proc. dorosłych Polaków deklaruje pozytywny stosunek do uchodźców, 39 proc. neutralny, zaś negatywny - 50 proc.

Stosunek negatywny przeważa wśród zwolenników Kukiz’15 (62 proc.) i PiS (58 proc.). A wśród zwolenników PO stosunek pozytywny przewyższa ten negatywny (34 proc. do 27 proc.).

- Uzyskane wyniki dowodzą, że sposób komunikacji w kwestii uchodźców przez rząd PiS trafia na podatny grunt głównie wśród jego zwolenników oraz sympatyków Kukiz’15. Opozycja ma trudne zadanie, by przekonać Polaków do zmiany postaw w tym zakresie, ale nie jest to niemożliwe – komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyborcy PiS i Kukiz'15 są negatywnie nastawieni do uchodźców. (fot. ciekaweliczby.pl)

- Przedstawiciele partii rządzącej zdają się kierować słynną wypowiedzią prezesa Kaczyńskiego “Nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne” i na tej zasadzie przekonują Polaków, że wszyscy uchodźcy to zagrożenie i terroryści, a nie ludzie uciekający przed wojną i potrzebujący pomocy. Według sondażu 44 proc. badanych nie uległo tej retoryce - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

W tym kontekście warto dodać, że tylko w roku 2016 zezwolenie na pobyt stały i czasowy w Polsce otrzymało 5030 osób z takich krajów jak Afganistan, Algieria, Arabia Saudyjska, Egipt, Irak, Iran, Katar, Pakistan, Syria, Tunezja, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dane te pochodzą z Urzędu do Spraw Cudzoziemców „Zestawienie liczbowe dotyczące postępowań prowadzonych wobec cudzoziemców w 2016 roku”. Według autorów raportu to, że Polska nie chce przyjąć uchodźców nie znaczy, że ludzie, często muzułmanie, nie będą do Polski przyjeżdżać, by tu legalnie mieszkać i pracować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA