REKLAMA

Uchodźcy: Polska zmierza do ksenofobicznego, betonowego kąta

 • Autor: PAP/AT
 • 17 listopada 2015 10:06
Uchodźcy: Polska zmierza do ksenofobicznego, betonowego kąta Minister ds. europejskich zapowiedział, że Polska nie przyjmie uchodźców z innych krajów UE, ponieważ mogą być wśród nich terroryści (fot.fotolia)

Pod rządami PiS Polska zmierza w kierunku ksenofobii i nacjonalizmu w stylu Viktora Orbana.

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze krytycznie o wypowiedziach Witolda Waszczykowskiego i Konrada Szymańskiego ws. imigrantów. Gazeta ocenia, że pod rządami PiS Polska zmierza w kierunku ksenofobii i nacjonalizmowi w stylu Viktora Orbana.

"Bełkot z Warszawy"

"Irytacja skłania niektórych ludzi do nieprzemyślanych czy wręcz bełkotliwych wypowiedzi" - pisze Hubert Wetzel, autor komentarza "Bełkot z Warszawy" opublikowanego we wtorkowym wydaniu największej niemieckiej gazety opiniotwórczej.

Dlatego nie należy, jego zdaniem, traktować poważnie wszystkich dziwnych głosów nadchodzących w minionych dniach z Warszawy. Jak zaznacza, właśnie na takie potraktowanie zasługuje propozycja Waszczykowskiego, by młodych mężczyzn z Syrii, którzy uciekli do Europy, wyszkolić na żołnierzy i wysłać na wojnę z Państwem Islamskim.

Wetzel zastrzega jednak, że Waszczykowski jest nowym ministrem spraw zagranicznych, a "nie jest to stanowisko, na którym nawet pod wpływem stresu można pleść bzdury".

Niepokojące stanowisko Szymańskiego

Za bardziej niepokojące niemiecki komentator uznał stanowisko nowego ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego. Jak pisze, polski minister ds. europejskich zapowiedział, że Polska nie przyjmie uchodźców z innych krajów UE, ponieważ mogą być wśród nich terroryści.

"Jak widać, doszło do tego, czego obawiano się po zwycięstwie prawicowo-konserwatywnego PiS: Polska zmierza do ksenofobicznego, nacjonalistycznego i betonowego kąta, w którym dotąd dekowały się tylko Węgry. Orban stał się naraz z budapesztańskiego pieniacza trendsetterem" - czytamy w "SZ". "Dla Europy nie jest to zabawna sytuacja" - zauważa komentator.

Zaznacza, że nikt tak naprawdę nie wie, jaki cel mieli terroryści atakując Paryż, z wyjątkiem tego, że chcieli siać przerażenie. "Jeżeli ich celem było wywołanie w Europie sporu o podejście do uchodźców, to cel ten spełnili. Dzięki nowemu polskiemu rządowi" - konkluduje komentator "Sueddeutsche Zeitung".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Esteban 2015-11-17 11:13:47
  Zobaczymy jak będą śpiewać niemieckie szmatławce jak to co zdarzyło się we Francji zdarzy się w Niemczech.A może to i będzie dobre,bo powoli zacznie się kończyć europejska hegemonia szkodnika Merkel.
 • Robert 2015-11-17 11:11:12
  Twierdzenie, że uchodźcy są winni zamachom to jest pomieszanie ofiar ze sprawcami. To coś jakby pisać o polskich obozach koncentracyjnych, po drugie celem panstwa islamskiego jest stworzenie przekonania, że wszscy muzułmanie to terroryści i to jest dokładnie to o czym mówi teraz pis. Tak, więc Polacy wybrali rząd, który wspiera przekaz medialny panstwa islamskiego.
 • eier 2015-11-17 10:31:13
  Niech Niemcy wstrzymają się z komentarzami, bo prawdziwe jaja jeszcze się nie zaczęły, dopiero będą.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA