REKLAMA

Uchodźcy, Ryszard Petru: Rozwiązanie kryzysu uchodźczego tylko w porozumieniu z samorządami i parafiami

 • Autor: PAP/AT
 • 23 czerwca 2017 13:20
Uchodźcy, Ryszard Petru: Rozwiązanie kryzysu uchodźczego tylko w porozumieniu z samorządami i parafiami Retoryka niechęci PiS wobec uchodźców nie może być głosem sumienia wszystkich Polaków - zaapelował lider Nowoczesnej (Ryszard Petru, fot.twitter.com/Nowoczesna)

Strach przed uchodźcami, na którym bazuje partia rządząca, nie powinien stłumić w nas - Polakach - odruchów człowieczeństwa - napisał Ryszard Petru w liście do prezydentów miast, do wojewodów, biskupów i arcybiskupów.

• Lider Nowoczesnej Ryszard Petru wystosował list do 150 prezydentów miast, do wojewodów, biskupów i arcybiskupów ws. uchodźców,

• W liście zaprosił ich do dialogu ws. przyjmowania uchodźców wobec - jak napisał - "ignorancji i braku inicjatywy ze strony obozu rządzącego" w tej sprawie.

• Nie możemy pozwolić, by stosowana przez PiS retoryka niechęci do uchodźców była głosem sumienia wszystkich Polaków - napisał.

Petru podkreślił w liście, że współczesna Europa stawia czoła kryzysowi uchodźczemu, spowodowanemu m.in. trwającym od 2011 r. konfliktem w Syrii. Jak dodał, "skala dramatu, rozgrywającego się na naszych oczach wymaga nie tylko deklaracji solidarności i humanitaryzmu, ale realnych działań".

"Strach przed uchodźcami, na którym bazuje partia rządząca, nie powinien stłumić w nas - Polakach - odruchów człowieczeństwa. Nie możemy pozostać obojętni na los milionów uciekających przed wojną i szukających w Europie schronienia osób" - napisał polityk.

Jak zaznaczył, mimo apeli przedstawicieli Nowoczesnej, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak "nie podjął żadnej inicjatywy, która umożliwiłaby uzyskanie odpowiedzi na pytanie ilu uchodźców mogłyby dobrowolnie przyjąć samorządy i parafie w Polsce".

Czytaj też: Uchodźcy: Rząd nie boi się konsekwencji związanych z niewywiązaniem się z zobowiązań relokacyjnych

Petru podkreślił w liście, że "historia i przyszłe pokolenia ocenią postawę rządzących". "Ale my nie możemy pozwolić, by stosowana przez PiS retoryka niechęci do uchodźców była głosem sumienia wszystkich Polaków" - dodał.

"Wobec ignorancji i braku jakiejkolwiek inicjatywy ze strony obozu rządzącego" Petru zaprasza do dialogu "na rzecz wsparcia osób, które w obawie przed prześladowaniami, utratą zdrowia lub życia zmuszone są opuścić swój kraj pochodzenia". "Realne rozwiązanie kryzysu uchodźczego może nastąpić tylko w porozumieniu z samorządami i parafiami - podmiotami, które mogą zadeklarować dobrowolne przyjęcie uchodźców" - napisał Petru.

Lider Nowoczesnej w liście pyta włodarzy miast i hierarchów ilu uchodźcom mogliby zaoferować schronienie. Jednocześnie zadeklarował "pełne wsparcie posłów i członków Nowoczesnej w koordynacji działań na rzecz wspólnej pomocy uchodźcom". "Pokażmy uchodźcom i Europie naszą solidarność" - zaapelował w liście Petru.

Wcześniej Petru mówił, że Polska powinna przyjąć grupę uchodźców, którzy uciekają przez wojną i głodem.

Propozycje dot. uchodźców ma też PO. "Chcę powiedzieć w imieniu PO, że z związku z tym, że rząd PiS nie chce o tym rozmawiać, odwraca się od Europy, nie chce być solidarny i otwarty z rodziną europejską, deklarujemy - w imieniu naszych samorządowców, prezydentów miast, marszałków województw (...) - będziemy chcieli zrobić gest i przyjąć kilkanaście, kilkadziesiąt matek z dziećmi z miejsc objętych wojną, żeby pokazać, że Polska nie jest antyeuropejska" - zadeklarował w czwartek lider Platformy Grzegorz Schetyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Milicjant Prezesa 2017-06-26 09:18:09
  Do qwert: To ze ty nie masz szans na świeży towar i mu zazdrościsz, nie oznacza jeszcze że możesz wtrącać się w życie rodzinne innych osób. Typowe PISowskie włażanie z butami tam gdzie sie nie powinno.
 • qwert 2017-06-24 20:55:39
  a co mają do tego parafie? no chyba, że petruskoni przymierza się do rozwodu kościelnego i następnego ślubu z rozwódką (?).
 • Wyborca 2017-06-23 21:29:11
  Do rad: Czemu się czepiasz tego biednego człowieka. Przecież on i tak pewnie nie wie co mówi :) A tak po za tym zgadzam się z tym co napisałeś:)
 • rad 2017-06-23 15:23:43
  Były przynajmniej 3 głosowania dotyczące przyjmowania islamskich imigrantów, w których Polski naród wyraził się jasno: NIE dla islamskich imigrantów/pseudo uchodźców !!!!!!!! Jedno głosowanie było na kanale Polsatu, które pokazało, że 95% Polaków jest PRZECIWKO islamskim imigrantom, drugie głosowanie było na TVP, w którym wynik był taki sam, obecnie ugrupowanie KUKIZ15 prowadzi głosowanie, z którego wynika na dzień dzisiejszy, że 96% Polskiego narodu jest PRZECIWNA przyjmowaniu jakichkolwiek islamskich osobników, więc Petru jebnij się w ten pusty łeb, może ci kiedyś rozum powróci !!!!!!!!!!!!!!! Polski naród nie potrzebuję terroryzmu, rasizmu, gwałcenia kobiet itp itd. Żaden Polak ani Polka nie będzie oddawać swojego społecznego spokoju na rzecz zupełnie obcych ludzi. Po za tym skoro to uchodźcy to dlaczego nie uciekają do pierwszego lepszego kraju, w którym nie ma wojny tylko wszyscy chcą na zachód Europy? Przecież większość tych, którzy przybywają do Europy chce żyć w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, gdyby na prawdę uciekali przed śmiercią i wojną to większość została by w Turcji i pobliskich krajach, ci pseudo uchodźcy po prostu chcą zająć nasze miejsce, miejsce Europejczyków. Nie dajcie się nabrać !!!!!!!!! Niech nikt tych ludzi nie nazywa uchodźcami, jak stwierdziły niemieckie służby ludzie, którzy przybywają do Europy pochodzą z każdego kraju Afryki i bliskiego wschodu a przecież wojna jest tylko w Syrii.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA